Česko jako první v EU sjednotilo poradenství pro podnikání

Česká republika jako první v Evropské unii sjednotila poradenství pro podnikání. Zdarma poskytuje podnikatelům informace o technických normách, právních předpisech i příležitostech v zemích unie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

podnikání, byrokracie - ilustrační foto

podnikání, byrokracie - ilustrační foto | Foto: Alena Palečková

Zájemci informace získají na jednotných kontaktních místech zatím v 19 městech republiky, výhledově ale na více než padesáti.

V poradenství jsou integrovány i pobočky agentury Czech Trade a systémy ProCop a Solvit. Ten řeší a napravuje případy diskriminace českých osob v zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Tlapa mluví o poradenských systémech ve Světě o druhé.mp3

„Abychom byli schopni našim podnikatelům pomáhat co nejlépe, rozhodli jsme se všechny tyto služby bezplatně propojit, protože tak jsme schopni vytvořit ještě efektivnější a rychlejší systém asistence pro podnikatele hodlající působit v EU,“ vysvětlil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

„Jinými slovy, na jedno místo přijde dotaz týkající se problematiky podnikání v Evropské unii a naše systémy už budou schopny vyhodnotit tento dotaz a v rámci své působnosti jej řešit,“ dodal Kocourek.

Podle náměstka ministra pro EU a konkurenceschopnost Martina Tlapy se jedná o tři služby, které je třeba sjednotit pod jednu hlavičku a umožnit podnikatelům přístup k těmto službám pomocí internetové aplikace.

Novinkou je dostupnost služby v zahraničí

„Službu jsme testovali v minulých letech, ale v současné době už funguje a chceme, aby byla dostupná i pro podnikatele, kteří jsou v zahraničí. Mohou využít internet nebo navštívit kontaktní místa při živnostenských úřadech. V zahraničí budou tyto službě nově poskytovat zastoupení Czech Trade,“ říká Tlapa.

Poradenské systémy dosud v Česku fungovaly odděleně a ročně dohromady vyřídí více než 3000 dotazů. Nejvíce z nich se týká sousedních zemích.

„Na prvním místě je Německo, zájem je o Slovensko, Rakousko, ale i Holandsko a Velká Británie. Lze usuzovat, že na tyto trhy chtějí podnikatelé proniknout,“ jmenuje zájem podnikatelů Tlapa.

Naším největším a nejvýznamnějším ekonomickým partnerem je Německo, ale zájem je i o Slovensko, a to především na Moravě. Problémem je podle Tlapy zavádění směrnice o službách.

„Získávání informací ze Slovenska je pracnější, ale netýká se to jen Slovenska,“ dodává Tlapa.

„Jinými slovy, na jedno místo přijde dotaz týkající se problematiky podnikání v Evropské unii a naše systémy už budou schopny vyhodnotit tento dotaz a v rámci své působnosti jej řešit.“

Jitka Hanžlová, Marika Táborská, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme