Čína bude brousit diamanty z Ruska. Podepíše smlouvu s ruským těžařem Alrosa

Na trhu brusičů diamantů se objevuje nový silný hráč – Čína. Bude brousit diamanty ruského monopolního těžaře diamantů Alrosa. Velkým brusičům diamantů tak přibude konkurent.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

brilianty, šperky, cennosti

brilianty, šperky, cennosti | Foto: Eva Odstrčilová

Alrosa se na celosvětové těžbě surových diamantů podílí celou jednou třetinou. Většinu surových diamantů dodává do brusičských dílen v Indii.

Nyní se však s velkou čínskou klenotnickou skupinou chystá podepsat obchodní dohodu.

Podle informací ruského listu Kommersant chce čínská firma od Rusů odebírat diamanty v minimální hodnotě 100 milionů dolarů. Číňané by tak mohli začít vážně konkurovat indickým brusičům, kteří zatím zpracovávají celou polovinu ruské surové produkce určené na vývoz. Indii zatím nejvíce konkuroval Izrael.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čínští brusiči se chtějí chopit nové příležitosti. Podrobnosti přináší redaktorka Jitka Hanžlová

Dohoda, která by měla být podepsána v nejbližších dnech, zapadá do nové strategie podniku Alrosa. Ten totiž čelí v Rusku stále častější kritice, podle které podnik není dobře vedený, není schopen rychle reagovat na nové podmínky na trhu a těžba je nejen nehospodárná, ale také stále klesá.

Představitelé ruské vlády proto uvažují o privatizaci firmy Alrosa, která by měla zvýšit konkurenceschopnost podniku a zároveň získat zdroje pro modernizaci infrastruktury jakutského regionu, kde je podstatná část nalezišť.

Alrosa v loňském roce vytěžila 34 miliony a 600 tisíc karátů diamantů v celkové hodnotě čtyři miliardy dolarů. Čistý zisk se vyšplhal na 30 miliard rublů - což je kolem miliardy dolarů.

Celková světová produkce diamantů v roce 2010 dosáhla 133 miliony karátů. Do roku 2020 by poptávka měla ročně růst o šest procent, zatímco nabídka bude schopná růst pouze o necelé tři procenta.

Hodnota trhu s diamantovými šperky by do čtyř let měla přesáhnout 100 miliard dolarů. Nejvíce se zářivému lesku vzácných kamenů oddávají ve Spojených státech. Na druhé místo se po impozantním 25 procentním růstu v roce 2010 posunula Čína, která tak předstihla Japonsko.

Jitka Hanžlová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme