Brusel zahájil řízení se sedmi zeměmi včetně Slovenska, překračují deficity veřejných financí

Evropská komise zahajuje řízení se sedmi členskými zeměmi Evropské unie, které překračují stanovené deficity veřejných financí. Oznámila to ve středu v tiskové zprávě. Týká se to Belgie, Francie, Itálie, Maďarska, Malty, Polska a Slovenska. Tyto země loni u deficitů překročily tříprocentní strop ve vztahu k hrubému domácímu produktu.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropské vlajky před budovou Evropské komise

Evropské vlajky před budovou Evropské komise | Zdroj: Profimedia

Komise posuzovala celkem 12 členských zemí, mezi nimi i Českou republiku. V úvahu vzala více faktorů, mimo jiné i to, že u některých států jde o dočasné neplnění stanovených kritérií a že deficit mají blízko tří procent. Proto doporučila zahájit řízení jen se sedmi zeměmi.

Veřejné finance loni skončily ve schodku 3,3 procenta HDP, informovali statistici

Číst článek

Pravidla fungování Evropské unie mimo jiné stanoví, že členský stát musí deficit veřejných financí udržovat do tří procent HDP a veřejné zadlužení do 60 procent HDP. Zpráva Evropské komise je pouze prvním krokem k zahájení postupů při nadměrném schodku.

„Na základě tohoto hodnocení a po zvážení stanoviska Hospodářského a finančního výboru má komise v úmyslu navrhnout Radě, aby u těchto členských států v červenci 2024 zahájila řízení kvůli nadměrnému deficitu,“ stojí ve zprávě Evropské komise.

Deficity, jimiž se komise ve své zprávě zabývá, jsou většinou důsledkem pandemie covidu-19 a mimořádných fiskálních opatření, k nimž členské státy unie v té době sáhly. Částečně tyto nadměrné deficity odrážejí i dopady krize na energetickém trhu po ruské vojenské invazi na Ukrajinu z února 2022. Ceny energií se v létě téhož roku přechodně zvýšily na několikanásobek, což vlády některých členských zemí přimělo finančně podpořit domácnosti i podniky.

Otazník nad Francií

Pozornost se upíná zejména k Francii, která má druhou největší ekonomiku v eurozóně a která se potýká s politickými otřesy. Vyvolalo je rozhodnutí prezidenta Emmanuela Macrona rozpustit parlament a vyhlásit předčasné volby, ve kterých má velké šance na úspěch krajně pravicové Národní sdružení Marine Le Penové. Macron rozpuštěním parlamentu reagoval na neúspěch své strany ve volbách do Evropského parlamentu.

Ministerstvo financí zhoršilo letošní výhled ekonomiky. Deficit veřejných financí se ale sníží

Číst článek

Francie loni měla rozpočtový deficit 5,5 procenta HDP, který letos klesne jen mírně, podle dosavadních předpokladů na 5,3 procenta, uvedla agentura Reuters. Veřejné zadlužení činilo 110,6 procenta HDP a bude se dál zvyšovat. Evropská komise odhaduje, že v letošním roce se zadlužení Francie zvýší na 112,4 procenta a v roce příštím na 113,8 procenta HDP. To bude skoro dvojnásobek limitu stanoveného na 60 procent.

Italský ministr hospodářství Giancarlo Giorgetti po zprávě EK doporučit zahájení disciplinárního řízení uvedl, že Řím zaujme k rozpočtové politice zodpovědný přístup. Itálie, stejně jako další státy s nadměrnými deficity, nyní bude muset s Bruselem jednat o úpravě své fiskální politiky.

Disciplinární kroky jsou známé také jako postup při nadměrném deficitu. Je to první takový krok od doby, kdy Evropská unie v roce 2020 kvůli dopadům pandemie pozastavila platnost svých fiskálních pravidel, jejichž cílem je předcházet nadměrnému zadlužování. Následně unie pravidla reformovala tak, aby zohlednila novou ekonomickou realitu vysokých dluhů, které členské státy navršily za pandemie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme