DPH bude od května 5 a 19 procent
Snížením jedné z daní o tři procentní body odstartovala v kolodějském zámku u Prahy vládní koalice druhou fázi reformy veřejných financí. Základní sazba daně z přidané hodnoty klesne od 1. května na 19 procent. Díky tomu by mohly mírně zlevnit auta, elektronika, oblečení, telefony nebo internet. Snížená, pětiprocentní sazba DPH se měnit nebude.
Ve snížení sazbě DPH ale zůstane méně položek, než předpokládal zákon, který už leží v parlamentu. Od května tak nejspíš podraží kina, divadla nebo vstupné na sportovní utkání. Z pěti do 19 procent přejde také vodné a stočné nebo některá hnojiva. Stát tak na posunu, zejména letos, vydělá.
Pěti procenty budou i nadále daněny například potraviny, léky, teplo, knihy, noviny, pohřebnictví, vnitrostátní hromadná osobní doprava a stavební práce určené k bydlení. Vláda se překvapivě rozhodla ponechat v pětiprocentní sazbě i tolik diskutované dětské plenky, přestože ministerstvo financí dosud tvrdilo, že to Evropská unie neumožňuje.
Prezident Hospodářské komory České republiky Jaromír Drábek posunutí základní sazby vítá. "Je to určitě krok správným směrem. Otázkou je, zda to snížení nemohlo být ještě větší, protože i po tomto snížení je celkový výsledek pro státní rozpočet velmi výrazně kladný tím, že se řada položek převádí do základní sazby," uvedl Drábek.
Další daňové změny, které by měly postupně vyrovnat zdražení, naplánovala koalice od začátku příštího roku. "Bude zavedeno společné zdanění manželů, rodin manželů s dětmi. Odečitatelná položka na dítě bude nahrazena slevou na dani ve výši 6000 korun na každé dítě," uvedl po sedmihodinovém jednání premiér Vladimír Špidla. Lidé, u kterých by byla sleva na dani vyšší než jejich daňová povinnost, získají zápornou daň, čili peníze navíc.
Koalice také počítá s kompenzací zdražení, které nastane už od května letošního roku kvůli přesunu řady služeb a poplatků do základní sazby daně z přidané hodnoty tak, jak to po nás žádá Evropská unie. Zvýší se rodičovský příspěvek a lidé, kteří pobírají příspěvky na děti, dostanou jednorázově 2000 korun. Důchodci získají k 1. červnu jednorázový mimořádný důchod ve výši 1000 Kč.
Koalice rozhodla i o zrychlení odpisových sazeb, čímž se má snížit daňové zatížení podnikatelů. Firmy díky tomu podle koalice od roku 2006 každoročně získají 11 miliard korun. Příspěvek na politiku zaměstnanosti budou společnosti platit i nadále.
Zdravotní pojištění budou platit i pracující důchodci
Koaliční lídři v Kolodějích zahájili také jednání o stabilizaci zdravotnického systému v letošním roce. Zdravotní pojištění by měli podle nich měli platit i pracující důchodci a studenti, kteří si přivydělávají. Zaměstnavatelé jim budou strhávat z výdělků stejné srážky jako ostatním zaměstnancům. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach řekl, že mají stejné odvody z výdělků vést k rovnému postavení všech na trhu práce.
Koalice se rovněž shodla na stoprocentním přerozdělování vybraného pojistného mezi zdravotními pojišťovnami. Přihlížet by se mělo k věkovým kategorií pojištěnců a k takzvaným drahým pacientům, uvedla ministryně zdravotnictví Marie Součková. Nyní se přerozděluje 60 procent pojistného.
Šéfové vládních stran se při nynějším jednání o zdravotnictví, které trvalo asi hodinu vyhnuli sporným bodům. Ty odložili až na úterý 10. února, kdy se nad zdravotnickými problémy opět sejdou.