Elektronické bankovnictví bude bezpečnější i pro majitele chytrých telefonů, slibují banky
Banky se chystají výrazně vylepšit zabezpečení svých internetových služeb. Souvisí to s masivním rozšířením chytrých mobilů. V zahraničí se už totiž objevily první případy, kdy se zloději nabourali lidem, kteří pro přístup do banky služby smartphonů využívají, do jejich účtů. Upozornily na to dnešní Hospodářské noviny.
Nebezpečí je v tom, že tzv. chytrý telefon v sobě kombinuje dva prvky, které jinak jsou oddělené.
Banky se chystají výrazně vylepšit zabezpečení svých internetových služeb, upozornily HN. Otázky pro ředitele úseku přímé bankovnictví ČS Davida Lorence.
„Do něho zadáváte přihlašovací jméno a heslo, pokud se chcete přihlásit do internetového bankovnictví a zároveň vám na ten chytrý telefon přijde i potvrzovací smska, pokud je to způsob, jak máte nastavenou bezpečnost a bezpečné používání internetového bankovnictví. A v momentě, kdy vám to přijde na jeden přístroj, tak v případě, že ten chytrý telefon má v sobě nějaký vir, tak to zvyšuje pravděpodobnost, že by to mohlo být zneužito,“ vysvětlil pro Rádio Česko ředitel úseku přímé bankovnictví České spořitelny David Lorenc.
U nás zatím ke zneužití dat přes smartphony nedošlo. Zatím jsou známé případy z Velké Británie, Ameriky a jižní Afriky.
„Ono totiž nejde jenom o to zabezpečení na straně klienta, ale jde i o to, jak to má banka nastavené, zejména monitorovací systémy a i klasická smska tak, jak to dneska funguje dnes, je bezpečná, ale to neznamená, že bude bezpečná třeba za dva nebo za tři roky. Proto my jsme se rozhodli investovat do nových bezpečnostních metod,“ upozornil Lorenc.
Podle něj většina lidí pro přístup na bankovní účet využívá počítač: „My když jsme si naposledy dělali podobné měření, tak z počítače je to přes 80 %, smartphony jsou kolem 20 % přístupů, to znamená, počítač je dneska stále ještě dominantní. Ale ta obliba smartphonů roste, jejich penetrace mezi obyvateli také, takže myslím si, že do několika let ty smartphony budou stejně používané jako počítače.“
Jednou ze změn, které by se mohli dočkat i čeští klienti banky, je metoda CAP EMV.
„Je postavená na tom, že máte standardní platební kartu, kterou už dneska všichni naši klienti používají a pokud k ní klientům dáme čtečku, tak ta platební karta umí generovat přístupové kódy, umí generovat autorizační kódy pro transakce a toto zařízení je potom výrazně bezpečnější než standardní používání SMS,“ uzavřel ředitel úseku přímé bankovnictví České spořitelny David Lorenc.