Elektronické daňové přiznání je třeba odevzdat a zaplatit nejpozději do půlnoci. Jinak hrozí pokuta

Do páteční půlnoci je třeba odeslat finančnímu úřadu elektronické přiznání k dani z příjmů za rok 2024. Zároveň je třeba ji do půlnoci zaplatit. Elektronické daňové přiznání je možné odeslat datovou schránkou, nebo přímo vyplnit na portálu Finanční správy Moje daně. Pokuta za jeho nedodání může dosáhnout až 300 tisíc korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daňové přiznání (ilustrační foto)

Elektronické daňové přiznání je třeba odevzdat do půlnoci (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nejvíc je zatím jednoznačně elektronických přiznání. Naprostá většina živnostníků i firem už daňový formulář vyplňuje elektronicky.

19:59

Blíží se termín pro daňové přiznání. ‚Velká část lidí optimalizuje, aby neplatili víc,‘ popisuje sociolog

Číst článek

„Dosud úřady obdržely 2 240 564 daňových přiznání. Podíl elektronických přiznání prozatím činí v souhrnu více než 68 procent,“ říká mluvčí Generálního finančního ředitelství Patrik Madle.

Elektronické daňové přiznání je možné odeslat datovou schránkou, nebo přímo vyplnit na portálu Finanční správy Moje daně. Formulář ale musí být ve správném formátu, upozorňuje Madle.

Snazší je podle Madleho podat přiznání přes Moje daně, kam se přihlásíte přes nějaký typ elektronické identity občana. Část povinných údajů už tam budete mít předvyplněnou a také vás elektronický formulář upozorní na případné chyby.

Pokuta za pozdní odevzdání

Pokuta za pozdě odevzdané daňové přiznání je pět setin procenta stanovené daně za každý den prodlení. Vyšplhat se může do výše pěti procent z vypočtené daně, maximálně ale na 300 tisíc korun. Sankce ovšem nezačne nabíhat hned. „Existuje tu liberační lhůta pět pracovních dnů, díky které můžete podat elektronické podání bez pokuty. Letos vychází na pondělí 12. května,“ říká Nikola Žítková z daňově poradenské společnosti NeoTax.

21:34

Prokop: Český daňový systém je hloupý. Velké zdanění práce motivuje lidi pracovat načerno

Číst článek

Na zaplacení daně se ale odklad nevztahuje. Tu je nutné uhradit nejpozději do pátku 2. května.

Existuje ještě jedna možnost, jak si termín odevzdání daňového přiznání prodloužit – když daně vyřizuje daňový poradce. Ten v minulosti musel do řádného termínu podání daňového přiznání dodat finančnímu úřadu plnou moc, která ho k tomu opravňovala. To už teď neplatí.

„Plnou moc stačí předložit správci daně prakticky současně s daňovým přiznáním. Oboje tedy do 30. června,“ říká daňový expert z poradenské společnosti Rödl & Partner Petr Koubovský.

Nejpozději do měsíce od odeslání daňového přiznání, tedy nejdéle 2. června, je potřeba také odevzdat přehledy pro sociální a zdravotní pojištění. I ty je už dnes běžně možné vyplnit elektronicky. Nejpozději osm dní od podání přehledů je potom nutné zaplatit zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení případné nedoplatky.

Tomáš Jeník, jar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme