Američané zavedou nové sankce, které dopadnou i na Putinovy dcery. Unie se na tom zatím nedohodla
Spojené státy a Británie ve středu oznámily další zpřísnění protiruských sankcí vyvolaných ruskou invazí na Ukrajinu, včetně postihů namířených na největší ruskou banku Sberbank a zákazu nových investic v Rusku. Země Evropské unie se ve středu naopak napoprvé neshodly na nových sankcích, jejichž pátý balík navrhla Evropská komise.
Washington a Londýn rozšiřují opatření vůči příslušníkům ruských elit, v USA se na sankční seznam nově dostaly například dospělé děti prezidenta Vladimira Putina.
Spojené státy oznámily, že přeruší veškeré vazby mezi americkým finančním systémem a institucemi Sberbank a Alfa Bank, která je největší soukromou bankou.
Británie v koordinaci se Spojenými státy rovněž zmrazila aktiva Sberbank a navíc i Moskevské kreditní banky.
Ministr Lipavský: Musíme posílat Ukrajině zbraně, které potřebuje, aby zvládla barbarskou válku
Číst článek
Spojené státy mimo to hodlají blokovat kontakty s „klíčovými podniky vlastněnými ruským státem“ a rozšiřují seznam sankcionovaných ruských občanů. Nově na něm budou dvě dospělé dcery ruského prezidenta, které americká média uvádějí jako Jekatěrinu Tichonovovou a Mariji Putinovou alias Voroncovovou.
Opatření zasáhnou i manželku a dceru šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova, ruského premiéra Michaila Mišustina a exprezidenta Dmitrije Medveděva. Ti všichni budou údajně odstřiženi od amerického finančnictví a budou jim zmrazeny majetky ve Spojených státech amerických.
Británie rovněž rozšířila svou sankční listinu, nově se na ni dostalo dalších osm ruských oligarchů, včetně šéfa ruské společnosti Gazprom Něfť Alexandra Djukova. Londýn zároveň ohlásil, že do konce letošního roku ukončí veškerý dovoz ruského uhlí i ropy. Import ruského plynu prý bude řešit až poté. Vláda také oznámila konec dovozu některého ruského zboží, například železa a oceli.
Unie hledá shodu
Naproti tomu se unijní státy ve středu napoprvé neshodly na nových sankcích proti Moskvě. ČTK to sdělil diplomatický zdroj, podle kterého bude jednání velvyslanců zemí Evropské unie pokračovat ve čtvrtek.
Některé země v čele s Německem požadovaly vyjasnění podmínek navrženého embarga na dovoz ruského uhlí. Komise by podle nich měla mimo jiné upřesnit, zda se má zákaz týkat i stávajících kontraktů na nákup uhlí nebo pouze nových smluv.
Debata se vedla i o zákazu kotvení ruských lodí v unijních přístavech a omezení účasti ruských firem na veřejných zakázkách v Evropské unii. Na ostatních částech balíku se členové unie shodují.
Evropská unie chce dále zpřísnit protiruské sankce v reakci na objev hromadných hrobů ve městě Buča a v dalších oblastech v okolí Kyjeva, odkud se nedávno stáhli ruští vojáci. Bílý dům v oznámení o nových sankcích uvedl, že jde o odvetu za ruská „zvěrstva na Ukrajině, mimo jiné v Buče“.
„Ukazujeme ruské elitě, že si nemůže mýt ruce nad krutostmi páchanými na Putinův rozkaz,“ uvedla v narážce na údajné válečné zločiny ruských jednotek na Ukrajině šéfka britské diplomacie Liz Trussová.