Jen každý třetí Čech má pojištěnou odpovědnost za škodu. Může se vyšplhat k milionům

Češi podle pojišťoven podceňují odpovědnost za škodu. Jen každý třetí má totiž podle průzkumu pro Českou asociaci pojišťoven speciální pojištění. Podle nového občanského zákoníku, který platí od minulého roku, přitom například škoda na zdraví může stát i miliony korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pračka

pračka | Foto: stock exchange

Podle České asociace pojišťoven mají lidé málo informací a často nevědí, co odpovědnost za škodu v praxi znamená.

„Ano, mám sjednané pojištění odpovědnosti. Konkrétně jsem řešila, kdybych já nebo členové domácnosti udělali nějakou škodu v obchodě,“ říká jedna z oslovených žen.

„Za sebe nemám, ale mám ho pro syna, který pracuje s drahými přístroji,“ odpovídá druhá.

Podle pojišťoven jsou tito lidé spíš výjimkou. 40 procent obyvatel si totiž rizika vůbec nepřipouští, a o změnách v občanském zákoníku nevědí dokonce dvě třetiny Čechů.

Nový občanský zákoník přináší změny

V případě odpovědnosti za škodu na zdraví se zrušily bodové tabulky, které striktně určovaly výši škody podle zranění. Teď se daleko víc řeší nemajetková újma jako bolestné, ztížení společenského uplatnění a duševní útrapa.

Například když někdo zlomí ruku houslistovi, způsobí mu větší škodu než třeba překladateli cizích jazyků.

„Výrazným způsobem se také rozšířil počet osob, které mají případně nárok na úhrady škody duševních útrap nebo i materiální škody. A další věcí, kterou nový občanský zákoník přinesl, je, že vznikají nové nároky za nové útrapy, které dosud předchozí zákoník nepřinášel,“ popsal ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora.

Ruka v sádře (ilustr. foto) | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported User:Brisbane Man

Za nejčastější riziko považují lidé podle průzkumu asociace možnost zranění jiné osoby. Ve skutečnosti je ale nejrizikovější naše domácnost.

„Úplně nejčastější škodou, že vytopí sousedy přetečenou vanou. Nebo pokud mají starou pračku bez systému aqua stop a pračka má zároveň zpuchřelou přívodní hadici. Pak voda protéká k sousedům,“ vysvětlila specialistka pojištění odpovědnosti Marcela Machová.

Hodnota škody se pak podle průzkumu nejčastěji pohybuje v rozmezí od 5 tisíc korun do 50 tisíc.

Cena pojištění odpovědnosti za škodu se odvíjí od pojistné částky případné škody. V průměru stojí 430 korun za rok.

Pojišťovny ale připouštějí, že se o něco může zvýšit kvůli navýšení objemů škod, které přiznává nový občanský zákoník.

Pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu - názory české veřejnosti | Foto: ČTK

Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme