Průměrná rodina přijde příští rok měsíčně o 2000 korun. Nejvíc kvůli zrušení školkovného
Jak se změny, které přináší takzvaný konsolidační balíček, dotknou českých domácností? Radiožurnál spočítal, o kolik peněz přijde průměrná čtyřčlenná rodina. Počítat musí se zrušením školkovného, pomoci by naopak mohlo snížení daní na vybrané potraviny. Čeká je ale opět úhrada poplatků za obnovitelné zdroje energie a vláda s pomocí kvůli vysokým cenám energií letos nepočítá.
Modelovou čtyřčlennou rodinu – dvě děti, z toho jedno ve školkovém věku, jeden z rodičů na rodičovské dovolené a druhý s průměrným příjmem kolem 43 tisíc hrubého měsíčně — konsolidační balíček připraví podle propočtu hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila zhruba o 2000 korun měsíčně.
Průměrná rodina přijde příští rok měsíčně o dva tisíce korun. Nejvíce se propíše zrušení školkovného
„Pravděpodobně nejvíce ji zasáhne zrušení školkovného, zároveň přenesení poplatku na obnovitelné zdroje energie zpátky na účet domácností a vydělávajícího partnera se dotkne i zavedení nemocenského pojištění. Celkem může v modelovém příkladě takováto rodina přijít za rok zhruba o 22 tisíc korun,“ vypočítává.
Právě zrušení takzvaného školkovného můžou pocítit rodiny s dětmi podle ekonoma nejvíc. Třeba v případě, že jejich děti chodí do státní školky s vyššími poplatky. Za dvě děti si v takovém případě mohli ročně odepsat z daní 34 tisíc korun. To už od příštího roku nepůjde.
Levnější knihy a potraviny?
Potraviny by naopak mohly zlevnit. Přejdou z 15procentní sazby DPH do snížené 12procentní. Neplatí to ale pro všechno zboží. Například minerálky a kojenecké vody vláda přeřadila dokonce do základní 21procentní sazby.
PRŮZKUM: Většina Čechů nerozumí konsolidačnímu balíčku. ‚Chtějí víc než hesla a slogany,‘ říká expert
Číst článek
Právě to by mohlo podle prezidentky Potravinářské komory Dany Večeřové dopadnout na rodiny s malými dětmi. „Pro mladé rodiny, které musí kupovat pro děti kojeneckou vodu, protože z ní musí připravovat náhradní mléčnou stravu nebo ji používají na vaření, to určitě není dobrý signál,“ upozorňuje.
Změna daňové sazby se týká i knih — z 10procentní sazby se přesunou do nulovém. Mohly by tak o něco zlevnit.
Poplatky za energie
Domácnosti s velkou pravděpodobností od příštího roku opět čeká úhrada poplatků za obnovitelné zdroje energie. Letos poplatky na sebe vzal stát. V ročním souhrnu můžou přesáhnout klidně tisíc korun.
Energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz Tomáš Vrňák upozorňuje, že zásah do rozpočtu to bude i podle spotřeby.
„Průměrná domácnost v bytě se spotřebou 2 MWh za rok si připlatí přibližně do 1200 korun. Toto nejsou ovšem jediné poplatky, které vzrostou. Dále se očekává navýšení distribučních poplatků přibližně o 20 až 25 procent,“ počítá.
Vláda ani nepočítá s žádnými úlevami a finanční pomocí kvůli vysokým cenám energií, jako to platilo v letošním roce.