Některé věci jsou dlouho podfinancované. Schodek 30 miliard je přijatelný, říká komunistka Vostrá o rozpočtu
Dokud je ekonomický růst, tak by se měl rozpočet stavět tak, aby byl co nejvíce vyrovnaný. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to říká předsedkyně rozpočtového výrobu a poslankyně KSČM Miloslava Vostrá, podle které je i v době ekonomického růstu rozpočet přijatelný se schodkem 30 miliard korun.
„Schodkové rozpočty byly plánované i v minulých letech, a ekonomický růst byl. Nakonec skončily přebytkem, a my všichni se nad tím podivovali, některé strany v Poslanecké sněmovně to viděly jako problém,“ říká s tím, že schodek 30 miliard pro rozpočet na rok 2020 je podle ní možné udržet.
Rozhovor s předsedkyní rozpočtového výboru sněmovny a poslankyní KSČM Miloslavou Vostrou o rozpočtu, státních úsporách a sociálních dávkách
Kde na to ale šetřit? Jednotliví ministři by například měli vědět, jaké agendy musí zajistit a kolik je k tomu potřeba zaměstnanců.
„Taková inventura je krok správným směrem. Gró by podle mě mělo být na provozních nákladech, které má vláda, které mají jednotlivé rezorty,“ říká s tím, že každý rezort má jinou velikost a náklady, zaměstnanci by se ale měli efektivně využívat.
Každé ministerstvo má také rezervy v dodavatelských službách, například na právních službách. A v té souvislosti zmiňuje ministerstvo financí, kterému se podle ní podařilo v této oblasti snížit náklady. „Když to jde na jednom ministerstvu, tak to určitě půjde na ministerstvech ostatních,“ uzavírá.
Proč by se měl zpřísnit dozor na využívání sociálních dávek? A na kterém ministerstvu by se dala práce nejvíce zefektevnit? Odpovědi si můžete poslechnout v rozhovoru.