Na summitu EU se nepodařilo otevřít diskusi o volném pohybu služeb
Výsledky prvního dne jednání summitu Evropské unie jsou rozpačité - státníci pětadvacítky se radili o společné energetické politice a o tom, jak zlepšit ekonomickou výkonnost Unie. Obavy, že summit zastíní spory mezi zastánci a odpůrci ochrany velkých národních společností před cizí m kapitálem se ale zatím nevyplnily.
Definitivní výsledky jarního ekonomického summitu budou známy dnes. Jak ale z Bruselu dodává zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka, nečekají se žádná zásadní rozhodnutí.
Unijní představitelé pozdě večer odmítali, že by debaty o ekonomickém nacionalismu, které rozvířily některé ochranářské kroky zejména francouzské, španělské a polské vlády, poznamenaly jejich jednání.
"Já jsem při diskuzi slova ekonomický patriotismus vůbec neslyšel," uvedl na tiskové konferenci kancléř předsednické země Rakouska Wolfgang Schuessel a naznačil, že jde o pouze o kauzu vytvořenou novináři. Předseda Evropské komise José Barroso pak vysvětloval debata o vytvoření společného energetického trhu, si bude na konkrétní výsledky ještě nějakou dobu počkat: "K žádným přesným závěrům jsme dnes nedošli." Cílem podle něho bylo pouze najít shodu v obecných cílech energetické strategie.
Česká delegace včera neuspěla ve dvou z deklarovaných cílů - nepodařilo se jí dosáhnout dohody o konkrétnější podobě Evropského technologického institutu, který by měl podle českomoravských ambicí sídlit v Brně. Místopředseda vlády pro ekonomiku Jiří Havel, který na summitu zastupoval premiéra Paroubka pak vysvětlil, že neuspěla ani snaha o znovuotevření otázky volného pohybu služeb, která by i například českým živnostníkům a firmám usnadnila podnikání v jiných členských zemích.
Česko a dalších sedm členských států Evropské unie prosazují na právě probíhajícím summitu v Bruselu plán sankcí proti režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Návrh plánu vzešel z iniciativy ministra zahraničí Cyrila Svobody. Český plán podporují Polsko, Slovensko, baltské země, Dánsko a Švédsko. Šéf polské diplomacie Stefan Meller vyjádřil naději, že se tento plán objeví v závěrech summitu, které schválí 25 šéfů států a vlád Unie. A to i přesto, že se ministři zahraničí v pondělí původně rozhodli, že by se nové sankce proti Minsku neměly zavádět ihned.