Nezaměstnanost v Česku meziměsíčně vzrostla na 4,1 procenta, práci hledalo o 16 tisíc lidí více
Nezaměstnanost v Česku v prosinci vzrostla na 4,1 procenta z listopadových 3,9 procenta. Práci si hledalo 306 478 lidí, zhruba o 16 000 více než o měsíc dříve. Snížil se zároveň počet volných míst, která zaměstnavatelé nabízeli. Ubylo jich asi o 9000 na 246 573. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR. V prosinci 2023 činila nezaměstnanost v Česku 3,7 procenta.
Nejvyšší nezaměstnanost byla na konci loňského roku v Ústeckém kraji, a to 6,2 procenta. V Moravskoslezském kraji to bylo 5,8 procenta. Naopak nejnižší podíl nezaměstnaných lidí měla Praha, míra nezaměstnanosti dosáhla v hlavním městě 2,8 procenta.
Přešlapování na místě trvá už dlouho. Je potřeba, aby se Česko pohnulo dopředu, věří ekonom Rod
Číst článek
Mezi okresy byla nezaměstnanost nejvyšší na Karvinsku, kde činila 8,5 procenta. Nejnižší podíl nezaměstnaných byl v okrese Praha-východ, práci tam hledalo 1,5 procenta lidí.
Podle analytiků jde na konci roku o běžný jev. „V prosinci dochází pravidelně k sezonnímu nárůstu nezaměstnanosti a ani na konci roku 2024 tomu nebylo jinak. S příchodem zimy totiž končí sezonní práce ve stavebnictví nebo zemědělství a do evidence úřadů práce se hlásí například i živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost,“ řekl analytik ČSOB Dominik Rusinko.
„Je ale patrné, že míra nezaměstnanosti v tuzemské ekonomice pozvolna roste i po odhlédnutí od sezonních faktorů. Prosincová úroveň míry nezaměstnanosti 4,1 procenta byla nejvyšší od dubna 2021,“ upozornil hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
„Na trhu práce se zřejmě projevuje jednak slabý růst české ekonomiky, jenž byl pozorován v letech 2023 a 2024 a vliv má zřejmě také související snaha firem v některých odvětvích držet pod kontrolou náklady,“ dodal.
Na jedno volné pracovní místo připadalo v Česku v prosinci 1,2 uchazeče o zaměstnání. Největší přetlak na pracovním trhu byl na Karvinsku s 11,4 uchazeče na jednu pozici. Nejméně nezaměstnaných v poměru k nabídce míst připadlo na Mladoboleslavsku a v okresech Praha-východ a Praha-západ, a to shodně 0,3 uchazeče na jednu pozici.
Průměrný věk nezaměstnaných byl v prosinci 42,7 roku. „Věková struktura uchazečů o zaměstnání se posledních pět let výrazně nemění. A i v průběhu uplynulých 12 měsíců došlo pouze k mírným změnám,“ uvedl Úřad práce. Bez práce byli nejčastěji uchazeči o zaměstnání s nižší kvalifikací, především vyučení bez maturity a se základním vzděláním.
Situace nahrává víc lidem než firmám, pracovníci budou agresivněji jednat o mzdách, tvrdí ekonomka
Číst článek
Na 73,8 procenta z nahlášených volných pracovních míst zaměstnavatelé hledají lidi se základním či nižším vzděláním, 68 procent pak tvoří volná místa vhodná i pro cizince.
Zaměstnavatelé mají nejčastěji zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, o montážní dělníky, o obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, o kuchaře, o řidiče nákladních automobilů a tahačů nebo o uklízeče.
Nejvíce volných míst nabízeli zaměstnavatelé v Praze, a to 73 744. Následuje Středočeský kraj se 45 948 neobsazenými pozicemi.
„V dalším období nastává výrazný pokles počtu volných pracovních míst, protože se naplno projevuje legislativní úprava, kdy jsou volná místa po šesti měsících automaticky vyřazována z databáze,“ dodal Úřad práce.