O podporu výstavby nájemních bytů mohou požádat už i soukromí investoři

Levných nájemních bytů by mohlo být více. Státní fond rozvoje bydlení doufá, že toho dosáhne tím, že podporu pro investory rozšíří i na soukromý sektor. Od dnešního dne tedy přijímá žádosti o podporu nejen od obcí, jak tomu bylo dosud, ale také od privátních investorů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bydlení (ilustr. foto)

Bydlení (ilustr. foto) | Foto: František Tichý

Investor může získat úvěr s velice nízkým úrokem, a to z programu ministerstva pro místní rozvoj na podporu nájemního bydlení. Žádosti vyřizuje Státní fond rozvoje bydlení. Úvěr může být pouze na 70 procent rozhodných nákladů. Rozhodné náklady znamenají, že v tom například není cena pozemku nebo budovy, pokud ji investor chce koupit a přestavět.

Výše úroků u úvěru záleží na více faktorech, ale měly by se pohybovat mezi dvěma procenty až 2,75. Splatnost úvěru může dosahovat až 30 let.

Investor může získat podporu na byty pro nájemné bydlení. Těmi musí být po dobu splácení úvěru, ale nejméně deset let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonomická redaktorka Radiožurnálu Jitka Hanžlová mluví o podpoře výstavby nájemních bytů v Odpoledním Radiožurnálu

Podpora se řídí také rozměry podlahové plochy – nárok na úvěr s nízkým úrokem mají jen byty s podlahovou plochou od 25 do 90 metrů čtverečních. Další podmínkou je, že stavba musí být dokončena do tří let od podpisu smlouvy. A stavba nesmí stát v záplavovém území.

Podpora se bude týkat bytů, ve kterých budou nájemníci s nízkým nájemným, ale vlastníci nemohou být zároveň nájemníky. Podpora není určena pro rodinné domy ani pro řadové domy.

Nájemní dům musí být samostatný a mít vlastní popisné číslo. Nejde tedy například dvojdomek přestavět tak, že v jedné části bude bydlet investor a bude pronajímat druhou polovinu. Musí vždy jít o bytový dům určený pro nájemníky.

Dlouhodobá investice

Investoři by měli vydělávat i na nízkém nájemném, ale s vědomím, že jde o investici, která se bude vracet déle – 10 až 20 let. Proto také je podpora výstavby jakousi kompenzací dlouhé návratnosti.

Státní fond rozvoje bydlení bude hlídat, zda investor opravdu uzavírá nájemní smlouvu za nízké nájemné. Bude však sledovat jen první nájemní smlouvu, takže pokud investor později dalším nájemníkům nájem zvýší, už o tom ministerstvo pro místní rozvoj nebude vědět. Čili určitý prostor pro spekulaci a zneužití podpory tady je.

Na druhé straně investor nedostane přímo peněžní dotaci, ale výhodný úvěr, a ten musí splatit. Takže pořád to je relativně čistá a efektivní forma podpory, určitě průhlednější a pro stát levnější než přímé dotace.

Jitka Hanžlová, Hanka Shánělová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme