Ceny bytů začaly se snížením hypotečních úroků opět růst. Podle developerů bude vlastnické bydlení v Praze v budoucnu pro průměrně vydělávající občany nedosažitelné.
Byt jsme hledali s partnerem. Otázky mířily na náš vztah: jak jsme spolu dlouho, na jak dlouho to vidíme," popisuje pětatřicetiletá Aneta v podcastu Vlna na Radiu Wave.
Podle šetření online deníku Politico je dostupnost bydlení v Praze nejhorší v celé Evropě. Na koupi bytu o rozloze 75 metrů musí člověk s průměrným platem dávat celou výplatu skoro 25 a půl roku.
Zatímco lidem v nájmech stouply oproti loňskému podzimu náklady na bydlení zhruba o 2000 korun, ti, kteří žijí ve vlastním, si připlatí kolem tří stovek. Ukazují to data společnosti PAQ Research
„Nechci démonizovat, že dávku extrémně čerpají středněpříjmové rodiny. To je výjimka. V našich datech to jsou asi dvě procenta. Ale je to něco, kam by výdaje státu šly zbytečně,“ upozorňuje Prokop.
Jde o profese, kde se dlouho protest proti pracovním podmínkám moc nenosil, protože se předpokládalo, že je lidé vykonávají z přesvědčení a nadšení pro věc.
Nepřekvapivě je situace nejhorší v Praze, kde získání vlastního bydlení vychází na 15,3 průměrných hrubých ročních platů. Souvisí to samozřejmě i s tím, že naše mzdová hladina je stále dost nízká.
35:54
Praha||Aneta Martínková, Hana Řičicová|Společnost|PODCAST VLNA
„Legislativa tu není udělaná úplně špatně a nájemníci i pronajímatelé si jsou rovni. Praxe je ale taková, že za kratší stranu provazu tahají nájemníci,“ upozorňuje sociolog Tomáš Hoření Samec.
Ceny pronájmů v červnu opět rostly, meziročně až o 11 procent. Vychází to z analýzy společnosti UlovDomov.cz. Jen ve dvou krajských městech šly ceny dolů.
„Čím dál více lidí je ve velmi zbědovaném stavu. Jejich fyzické i psychické zdraví je na takové úrovni, že potřebujeme vyřešit, aby vůbec byli schopni základního fungování,“ upozorňuje Martin Šimáček.
23:20
Praha||Tomáš Pancíř, mfk|Ekonomika|Život k nezaplacení
Jak je to se státní podporou na zateplení a nájemním bydlením? I roce 2023 pokračuje společný projekt Českého rozhlasu a agentury PAQ Research Život k nezaplacení.
České banky nechtějí vést kryptoměnové účty, píše Mf Dnes. A noví senioři mají podle Deníku vyšší důchody. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Byty k pronájmu chybí zejména v menších městech a regionech. Na dobrou nabídku tak zájemci musí často čekat i několik týdnů. Polovina bytů nabízených na stránkách realitních společností mizí do týdne.
„V segmentu panelových bytů a secondhandnových bytů, tedy starších, cítíme stagnace ceny. V segmentu novostaveb se zatím ceny drží, ale ten zájem je též snížen,“ popisuje šéf realitní kanceláře.
Stavební firmy začínají recyklovat suť, píše deník E15. Tisícovky Čechů mají podle Mf Dnes problém sehnat zubního lékaře. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
V českém tisku se ve středu dočtete, že stále víc developerů vidí budoucnost v nájemním bydlení. Dosáhnout na vlastní bydlení je kvůli realitní krizi čím dál složitější, píšou Hospodářské noviny.
Praha odsouhlasila na začátku roku v době koronavirové krize zvýšení nájmů. Domácnosti teď dostávají první vyúčtování s vyššími částkami a někteří nájemníci řeší, jak a z čeho je zaplatí.
„Je to dáno historickou zkušeností, kdy trh se soukromým nájemním bydlením byl od doby svého vzniku v 90. letech vnímán jako velmi nejistý,“ připomíná sociolog.
Ve středečním tisku se dočtete, že na nájemní trh se letos dostaly tisíce nových bytů. Mohl za to i výrazný pokles v oblasti krátkodobého ubytování turistů kvůli koronaviru. Píše to deník E15.
Cenové moratorium bude automaticky ukončeno ke dni, kdy budou zrušena mimořádná opatření. Vláda jej případně může ukončit i dříve, pokud to uzná za vhodné.
„Vstup společnosti Heimstaden na trh nájemního bydlení v České republice a v Moravskoslezském kraji je dlouhodobou investicí,“ řekl ředitel společnosti Patrik Hall.