OECD předpokládá vyšší růst světové ekonomiky
Ekonomiky třiceti vyspělých zemí příští rok vzrostou o 1,9 procenta. V dnešním pololetním výhledu to předpovídá Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.
OECD tak zvýšila svůj odhad z červnové prognózy 0,7 procenta. Zároveň ale upozornila, že růst zřejmě po letošním propadu o tři a půl procenta zůstane nestabilní.
Pro Českou republiku i pro Slovensko OECD čeká napřesrok oživení s růstem shodně o dvě procenta.
"Hlavním důvodem zlepšení výhledu OECD je očekávaný vývoj asijských ekonomik. OECD předpokládá, že čínská a japonská ekonomika poroste mnohem rychleji, a tudíž pozitivně ovlivní Spojené státy americké," říká analytik ČSOB Petr Dufek.
Podle něj ale bude rok 2010 rokem hodně nejistým:
"Ekonomiky rostou, ale jen díky vládním programům. Soukromá poptávka zaostává jak v Česku, tak v celé eurozóně. Jistější růst se dá očekávat teprve v letech 2011 či 2012, kdy by měl ekonomický potenciál země stát na soukromé poptávce a nikoliv na nahodilých vládních impulzech."
Nezaměstnanost ještě poroste
OECD předpokládá v příštím roce ještě nárůst nezaměstnanosti. "Bohužel musím souhlasit s prognózou OECD. Předpokládám nárůst nezaměstnanosti v Česku, v Evropě i ve Spojených státech amerických," pokračuje Dufek.
"Tempo ekonomik nebude dostatečně silné nato, aby generovalo nová pracovní místa. Minimálně pro příští rok musíme tedy s vyšší nezaměstnaností počítat," dodává analytik ČSOB, podle kterého nezaměstnanost v České republice vystoupá k 9,5 procentům.
Česká ekonomika tedy zažívá období mírného vzestupu, které je ale ovlivněno impulzy vlád západoevropských zemí. Oživení ekonomiky bude v příštím roce bude hodně křehké a slabé a nebude vidět na trhu práce.
V roce 2011 dojde ke zlepšení
Pro rok 2011 předpokládá OECD zrychlení růstu na 2,8 procenta. K postupnému oživení zde podle OECD povedou zvýšené investice a zahraniční poptávka, brzdou růstu však bude slabá domácí spotřeba.
OECD také upozorňuje, že českým vládám po dvou podpůrných balíčcích již nezbude prostor pro další zvyšování výdajů a rozpočtového deficitu. Na příští rok jsou sice schválena opatření ke snížení schodku, rozpočtovou konsolidaci však budou dlouhodobě brzdit rozsáhlé nevyřešené výdajové problémy ve zdravotnictví, sociální oblasti a důchodovém systému.
Pro Slovensko odhaduje OECD v roce 2011 výrazné urychlení ekonomického růstu dokonce až na 4,2 procenta. Země bude těžit zejména ze zlepšení světového obchodu a obnovení přílivu přímých investic. I Bratislava však bude stát před nutností výrazně omezovat rozpočtové deficity.