OECD varuje před zhoršováním ekonomik ve vyspělých zemích

Čerstvá zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) varuje před zhoršováním ekonomické situace v nejvyspělejších zemích světa. Předpokládá, že hospodářský růst členů G7 ke konci roku prudce zpomalí a nejhůř na tom má být Německo, kde se čeká dokonce pokles. OECD proto vyzývá centrální banky, aby zvážily snížení úrokových sazeb, případně, intervence na akciových trzích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze, hospodářství (ilustrační foto)

Peníze, hospodářství (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Je pravda, že zpráva vypadá velmi pochmurně. Zejména, když si mezi mezikvartálními vývoji představíme vývoj v čase, tak je to téměř sjezd z prudkého kopce. Na druhou stranu, když si za čísla dosadíme celkový meziroční růst, tak to zas tak deprimující není,“ poznamenal analytik České spořitelny Petr Zahradník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik České spořitelny Petr Zahradník v pořadu Stalo se dnes.

Podle něj to může být spojeno i s tím, že zejména německá ekonomika v roce 2010 rostla nad očekávání moc, takže to může být i statistický efekt. „Na druhou stranu žijeme v v období velkých veřejných dluhů. Mnohé země provádějí velmi restriktivní fiskální politiku, což se na výkonnosti ekonomika také odráží. Trend zpomalování tempa ekonomického vývoje je reálný,“ připustil Zahradník.

Špatnou zprávou by pak zejména pro českou ekonomiku bylo snížení tempa růstu německé ekonomiky. „Dokonce ze dvou důvodů. První z hlediska reálného poklesu německé ekonomiky. Navíc OECD ještě vyzývá k tomu, aby existovaly i nadále nízké úrokové sazby,“ řekl ekonom.

Podle něj to může být dost tvrdá cesta. „Protože nízké úrokové sazby vyvolají silnou poptávku po penězích. Zejména problémové země se mohou dostat do dalších problémů. A jejich věřitelem je právě Německo,“ vysvětlil.

Globální recese, tak jak ji svět zažil v letech 2008 až 2009, ale podle něj nehrozí. „OECD ale zdůrazňuje, že žijeme v mimořádně nejistých a těžko předvídatelných ekonomických podmínkách, kdy je prakticky všechno možné. Ale jako optimista bych rád věřil, že do zpáteční recese nespadáme. Na druhou stranu nabíráme spíše ekonomickou trajektorii spíše pozvolného než dynamického růstu,“ uzavřel Zahradník.

Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme