Olomoucké tvarůžky budou pod ochranou Evropské unie
Olomoucké tvarůžky získaly ochranu svého označení v Evropské unii. Česká diplomacie bojovala o přiznání ochrany tomuto výrobku skoro šest let. Hlavní výhrady proti zapsání tvarůžků na unijní seznam chráněných označení měli Němci a Rakušané.
Příčinou sporu byly syrečky Olmützer Quargel vyráběné v Německu a Rakousku. Obě země uváděly historické vazby na produkci tvarůžků. Českým diplomatům se nakonec podařilo dojednat kompromis v podobě pětiletého přechodného období, kdy ještě mohou Němci a Rakušané své tvarůžky jako olomoucké označovat.
O zapsání olomouckých tvarůžků na unijní seznam chráněných označení mluvili v Ozvěnách dne velvyslankyně ČR při EU Milena Vicenová a Jaroslav Kovář, jednatel společnosti A.W., výrobce olomouckých tvarůžků.
Potom ale nebudou smět tyto výrobky se jménem ‚olomoucký‘ dodávat ani na český ani na evropský trh. O přiznání chráněného zeměpisného označení Olomouckým tvarůžkům musel dokonce kromě Evropské komise rozhodovat i výbor zástupců členských států. V něm se podařilo českým diplomatům získat většinu zemí na stranu moravských tvarůžků.
Podle české velvyslankyně při EU Mileny Vicenové byl boj o zapsání olomouckých tvarůžků na seznam chráněných značek velmi těžký a i přes daný kompromis jde o velké vítězství: „Bylo velice těžké přesvědčit Evropskou komisi o tom, že náš produkt je naprosto jedinečný, že to není obecný název.“
„Abych to vyjádřila srozumitelněji, že třeba nejde o sýr ementál, tento název se totiž používá v mnoha zemích a označuje pouze typ výrobku. My jsme museli dokázat, že olomoucké tvarůžky jsou naprosto unikátní, vyrobené z velmi dobrých surovin za přesně stanovené procedury a je to postup, podle kterého se vyrábí v Lošticích,“ popisuje podstatu sporu Vicenová.
Stejnou ochranu zeměpisného označení už dnes mají například Třeboňský kapr, Jihočeská niva nebo Pardubický perník.