Peníze za Unipetrol mají jít hlavně na dopravu
Polská společnost PKN Orlen zaplatí 13 miliard korun za koupi státního podílu v Unipetrolu z vlastních prostředků. Nabídku polské firmy, která o státní podíl jako jediná projevila závazný zájem, zatím přijala vláda, transakci ale ještě musí schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a Evropská komise.
Kdy stát peníze získá a na co jsou příjmy z privatizace určeny Radiožurnálu řekl mluvčí ministerstva financí Marek Zeman.
"Příjmy z privatizace půjdou především na Státní fond dopravní infrastruktury a část také na odstraňování ekologických škod. Předpokládáme, že stát by mohl prostředky získat do konce tohoto roku," odhadoval Zeman.
O prodeji Unipetrolu společnosti PKN Orlen rozhodla vláda. Polská firma jako jediná podala závaznou nabídku a za holding nabídla celkem 13,05 miliardy korun. Mezi nejdůležitější firmy skupiny Unipetrol patří největší provozovatel čerpacích stanic Benzina a největší tuzemský zpracovatel ropy a Česká rafinérská. Dále to jsou Chemopetrol Litvínov, Kaučuk Kralupy, Paramo a Spolana Neratovice.
Podle ministra financí Bohuslava Sobotky je polská firma solidní partner, který Unipetrolu nabízí dobrou perspektivu. "Je to významná středoevropská firma, která podniká v oblasti petrochemického průmyslu. Domnívám se že jako nabyvatel bude důležitým partnerem pro rozvoj společnosti," uvedl ministr.
Petrochemická skupina se prodávala již jednou. V prosinci 2001 rozhodla vláda Miloše Zemana, že nabídka Agrofertu, který hodlal za státní podíl v Unipetrolu dát téměř 12 miliard korun, je nejlepší. Později ale firma odmítla za Unipetrol zaplatit. Vláda Vladimíra Špidly proto soutěž zrušila a rozhodla o vypsání nového tendru.