Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Podle ekonoma je tahounem české ekonomiky stále průmysl a jeho export

Zahraniční obchod v lednu skončil s přebytkem na úrovni 15,7 miliardy korun, což je meziročně o 400 milionů korun lepší výsledek. Podle předběžných údajů se v lednu meziročně v běžných cenách zvýšil vývoz o 28,4 procenta a dovoz o 30,9 procenta. Oznámil to Český statistický úřad.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český statistický úřad

Český statistický úřad | Foto: Tomáš Adamec

„Myslím, že se ukazuje, že hlavním tahounem ekonomiky stále zůstává průmyslová výroba a na ní navázaný export. Zahraniční poptávka je stále velmi silná, což dokládají například včera zveřejněné průmyslové objednávky z Německa. Naopak spotřebitelská poptávka zůstává stále poměrně slabá. Na vině je velká míra nezaměstnanosti a minimální růst mezd,“ míní ekonom Komerční banky Miroslav Frayer.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejnovějších ekonomických datech ČSÚ mluvil na Rádiu Česko ekonom Komerční banky Miroslav Frayer

Podle Frayera pomáhal zahraniční obchod v loňském roce celkovému oživování ekonomiky. Českým exportérům se daří především ve vývoji a vývozu strojů a zařízení. Dařilo se i vývozu výpočetní techniky a elektrických přístrojů. Struktura exportu se tak příliš nemění. Naopak se nedaří v segmentech chemických výrobků a potravin.

Míra inflace v Česku roste

Meziroční míra inflace v Česku v únoru zrychlila růst na 1,8 procenta po růstu o 1,7 procenta v lednu. Největší vliv na meziroční zvýšení celkové úrovně spotřebitelských cen měly i tentokrát dražší potraviny a bydlení.

„Podle mého názoru v České republice prozatím nehrozí nějaký výraznější nárůst inflace. Inflace je tažena především cenami potravin, pohonných hmot a vyššími daněmi nebo regulovanými cenami. Ostatní ceny spotřebitelského koše za únor zaznamenaly pokles, což indikuje to, že v ekonomice není problém s vývojem inflace a centrální banka na něj nemusí reagovat zvýšením úrokových sazeb,“ pokračuje Frayer.

Průměrná mzda v loňském roce vzrostla meziročně o 463 korun na 23 951 Kč, byla tak vyšší o dvě procenta. Reálně se po odečtení inflace zvýšila o 0,5 procenta. V samotném loňském 4. čtvrtletí průměrná mzda meziročně stoupla o 239 korun na 25 803 Kč, tedy o 0,9 procenta.

Český statistický úřad informoval, že je to nejnižší růst průměrné mzdy od počátku srovnatelné časové řady v roce 2000. Reálně mzdy v posledním čtvrtletí loňského roku poklesly o 1,2 procenta.

Miroslav Freyer čeká v letošním roce růst okolo dvou procent

Roman Chlupatý, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme