Podle ekonoma je tahounem české ekonomiky stále průmysl a jeho export
Zahraniční obchod v lednu skončil s přebytkem na úrovni 15,7 miliardy korun, což je meziročně o 400 milionů korun lepší výsledek. Podle předběžných údajů se v lednu meziročně v běžných cenách zvýšil vývoz o 28,4 procenta a dovoz o 30,9 procenta. Oznámil to Český statistický úřad.
„Myslím, že se ukazuje, že hlavním tahounem ekonomiky stále zůstává průmyslová výroba a na ní navázaný export. Zahraniční poptávka je stále velmi silná, což dokládají například včera zveřejněné průmyslové objednávky z Německa. Naopak spotřebitelská poptávka zůstává stále poměrně slabá. Na vině je velká míra nezaměstnanosti a minimální růst mezd,“ míní ekonom Komerční banky Miroslav Frayer.
O nejnovějších ekonomických datech ČSÚ mluvil na Rádiu Česko ekonom Komerční banky Miroslav Frayer
Podle Frayera pomáhal zahraniční obchod v loňském roce celkovému oživování ekonomiky. Českým exportérům se daří především ve vývoji a vývozu strojů a zařízení. Dařilo se i vývozu výpočetní techniky a elektrických přístrojů. Struktura exportu se tak příliš nemění. Naopak se nedaří v segmentech chemických výrobků a potravin.
Míra inflace v Česku roste
Meziroční míra inflace v Česku v únoru zrychlila růst na 1,8 procenta po růstu o 1,7 procenta v lednu. Největší vliv na meziroční zvýšení celkové úrovně spotřebitelských cen měly i tentokrát dražší potraviny a bydlení.
„Podle mého názoru v České republice prozatím nehrozí nějaký výraznější nárůst inflace. Inflace je tažena především cenami potravin, pohonných hmot a vyššími daněmi nebo regulovanými cenami. Ostatní ceny spotřebitelského koše za únor zaznamenaly pokles, což indikuje to, že v ekonomice není problém s vývojem inflace a centrální banka na něj nemusí reagovat zvýšením úrokových sazeb,“ pokračuje Frayer.
Průměrná mzda v loňském roce vzrostla meziročně o 463 korun na 23 951 Kč, byla tak vyšší o dvě procenta. Reálně se po odečtení inflace zvýšila o 0,5 procenta. V samotném loňském 4. čtvrtletí průměrná mzda meziročně stoupla o 239 korun na 25 803 Kč, tedy o 0,9 procenta.
Český statistický úřad informoval, že je to nejnižší růst průměrné mzdy od počátku srovnatelné časové řady v roce 2000. Reálně mzdy v posledním čtvrtletí loňského roku poklesly o 1,2 procenta.
Miroslav Freyer čeká v letošním roce růst okolo dvou procent