Polské odmítnutí dohody o DPH může mít právní důsledky

Polsko odmítlo návrh Rakouska, které jako předsednická země navrhovalo prodloužit výjimky na snížené sazby především starším členským zemím, ale odmítalo prodloužit podobné výjimky státům, které přistoupily v roce 2004. Polské rozhodnutí může mít nyní okamžité právní důsledky pro desítku zemí včetně České republiky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Brusel

Pohled na Brusel | Foto: flandry.cz

Polsko nemíní ustoupit od snížených sazeb DPH v oblasti stavebnictví, zemědělství a služeb. Zablokovalo proto rakouský projekt sjednocování daně z přidané hodnoty v rámci celé EU.

Polsko argumentuje zejména sociálními důvody - zvýšení DPH v oblasti bytové výstavby ze 7 na 22 procent by mnoha mladým rodinám zkomplikovalo cestu k vlastnímu bydlení. Evropský komisař pro sociální politiku Vladimír Špidla vidí šanci v dalších jednáních, připouští ale, že Evropská unie má s polským vetem potíže.

Podle polských komentátorů Varšava tlačí na staré členské země, aby přinejmenším zmírnily přechodná opatření omezující přístup Poláků na západní trh pracovních sil a služeb.

V Česku by mohly zdražit úklidové a pečovatelské služby

Varšava svůj úmysl neustoupit tlaku ostatních členských zemí oznámila už včera a dnes jej definitivně potvrdila. Evropská komise nyní může zahájit řízení proti porušení práva vůči asi desítce členských zemí včetně České republiky. Stále totiž uplatňují nižší sazbu DPH na některé služby náročné na lidskou práci - v případě Česka jde o úklid a pečovatelství.

Platnost této výjimky přitom vypršela na konci roku 2005, a pokud dotyčné země nezačnou ihned danit vyšší sazbou - v českém případě 19 procenty - vystavují se postihu. Definitivní rozhodnutí o tom, jestli komise začne takové právní kroky podnikat by mělo padnout zítra.

Polské odmítnutí ale nic nemění na tom, že Česká republika může do konce roku 2007 uplatňovat tolik diskutovanou sníženou 5procentní sazbu DPH na výstavbu nových bytů a dodávky tepla.

V tomto případě jde o jinou výjimku, kterou si Praha dojednala při vstupních jednáních. Je ale zřejmé, že se trojice Česko, Kypr, Polsko nepodařilo to, o co usilovaly původně - a sice prosadit dlouhodobější dohodu o nižších DPH na některé služby a práce i pro nové členské země.

Martin Dorazín, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme