Poslední den pro odškodnění za zimní škody
V pondělí měli zemědělci poslední možnost žádat o náhrady za škody vzniklé v zimě. Ministerstvo zemědělství přistoupilo na návrh Agrární komory vyplácet poškozeným rolníkům dotaci 4 tisíce korun na hektar zaorané plochy. Neúrodu ozimů způsobilo zejména nepříznivé počasí během minulé zimy.
Kvůli nepříznivému počasí museli na jaře zaorat zhruba 300 tisíc hektarů poškozených ozimých plodin - hlavně pšenici, ječmen a řepku. Ministerstvo zemědělství získalo na kompenzaci škod 1 miliardu 400 milionů korun - za každý zaoraný hektar zaplatí 4 tisíce. Jak připomíná mluvčí resortu Martin Severa, dotace dostanou zemědělci, kteří museli zaorat do konce letošního dubna. "V době, kdy se ozimy zaoraly, tak zemědělec toto nahlásil. Šla tam komise, vyčíslila škody, zanesla zemědělce a buď řekla ano, toto byly zaorané ozimy, které zničil mráz. Pak mu to bylo přiznáno a na základě tohoto protokolu zemědělec oprávněně žádá o finanční prostředky."
Kdo může o kompenzace žádat, připomíná šéfka pardubické agrární komory Jarmila Vlasáková: "Přihlásit se k těm kompenzacím mohou pouze ti, kteří mají protokoly zpracované už určenou komisí, která plochy zhlédla a určila zda ta plocha a zaorávky odpovídají. Dnešního dne by poslední opozdilci měli přinést veškeré podklady k tomu, aby mohli čerpat finanční prostředky jako náhradu za zaorané porosty přes zimu."
Do minulého týdne obdrželo ministerstvo zemědělství několik stovek žádostí. Mezi nimi jsou i mnohé ze Zlínska. Zřejmě nejvíce dostanou hospodáři z Kroměřížska. Tam podle pracovnice sekretariátu ředitele Zemědělské agentury požádalo o příspěvek 94 pěstitelů. "A bude vyplaceno zhruba 50 miliónů." Na Uherskohradištsko by mělo přijít zhruba 27 miliónů korun, upřesňuje ředitelka Zemědělské agentury Ludmila Kuncová. "Celkem 50, ta celková výměra uplatněná je 6800 hektarů." Požadavky 22 subjektů Zlínského regionu shrnul ředitel agentury František Fojtík necelých 3000 hektarů to reprezentuje přibližně 12 miliónů korun. Na Vsetínsku žádá o podporu 19 firem, kterým by stát měl vyplatit přibližně 7 a čtvrt miliónu korun.
Podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského ale měli zemědělci dostat peníze dřív - ideální by byl srpen. Řada z nich má totiž velké ekonomické problémy a zpoždění kompenzací za poškozené ozimy je jen prohloubily. "Pro obnovu založení úrody bylo potřeba nakoupit osivo, spotřebovala se nafta, to znamená, že ty náklady musely být vynaloženy v březnu v dubnu."