Řecko bude odkupovat své dluhopisy. Věřitelé zvažují výhodnost nabídky

Řecko dostane od Evropského fondu finanční stability 10 miliard eur na odkup svých dluhopisů od soukromých věřitelů. Za jedno euro, které Řecko dluží, nabídne věřitelům 35 centů. To je mnohdy víc, než za kolik dluh odkoupili.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zůstane Řecko v eurozóně?

Zůstane Řecko v eurozóně? | Foto: Thanassis Stavrakis | Zdroj: ČTK

Zisky ve výši víc než sto procent si podle serveru iHned.cz budou moci připsat především hedgeové fondy. Ztrátu by však mohly utrpět fondy penzijní, které vlastní dluhopisy již od jejich emise.

Přesná cena, kterou ale nakonec Řecko za jedno dlužné euro zaplatí, bude záviset i na tom, za kolik ho budou věřitelé ochotni Řecku prodat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nad odkupem řeckých dluhopisů se zmýšlel ve Světě o osmé na Rádiu Česko hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka

Cest, jak snížit schodek veřejných financí, který by v roce 2013 mohl v Řecku dosáhnout 190 % HDP, je podle hlavního ekonoma ČSOB Martina Kupky několik. Výběr té pravé v přijatelném časovém horizontu záleží podle něj zejména na samotném Řecku a na jeho ochotě plnit podmínky, k nimž se zavázalo kvůli finanční pomoci ze zemí eurozóny.

„V tom nejkratším horizontu bude důležité, do jaké míry se podaří Řecku skoupit jeho dluhopisy za podmínek, které jsou v zásadě pro velkou část investorů, kteří dluhopisy drží, výhodné,“ konstatuje Martin Kupka a dodává, že převažuje důvěra a očekávání, že se najde dost takových investorů, kteří budou chtít otázku vlastnictví a nejisté budoucnosti řeckých dluhopisů ukončit.

Česko chce v Bruselu získat záruky proti vysátí peněz z českých bank

Číst článek

„Na druhou stranu jsou i věřitelé, kteří nakoupili řecké dluhy hned na začátku při emisi, a potřebují je držet do splatnosti, a tím by samozřejmě utrpěli ztrátu. A je otázka, do jaké míry budou ochotni tu ztrátu akceptovat,“ míní Martin Kupka o vlastnících dluhopisů, kterými jsou především penzijní fondy.

Svůj odchod z funkce šéfa euroskupiny ohlásil na včerejší tiskové konferenci Jean-Claude Juncker. Skupinu ministrů financí eurozóny vedl od roku 2005.

I vzhledem k podílu německých financí v ekonomice Evropské unie by mohl být logickým následníkem německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Otázkou však je, zda právě on by byl přijatelným kandidátem pro ostatní členy eurozóny.

Španělsko si od Unie půjčí 40 miliard eur. EK si ale klade řadu podmínek

Číst článek

Tomáš Pavlíček, Barbora Kreuzerová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme