Kryptoměny Rusku v obcházení sankcí nepomohou. ‚Využijí je lidé prchající ze země,‘ říká ekonom
Rusko nebude moct obcházet ekonomické sankce přes kryptoměny. Podle ekonomů a odborníků na kryptoměny, které oslovil Radiožurnál, to není možné hned z několika důvodů. Sankce na Ruskou federaci uvalily evropské země nebo Spojené státy americké kvůli napadení Ukrajiny. Bitcoiny ale například můžou pomoci chránit úspory Rusům, na které sankce přímo nesměřují.
Těžbu bitcoinů nebo jiných kryptoměn už dřív některé státy k obcházení ekonomických sankcí využily - například Severní Korea nebo Írán. Ke kryptoměnám přistoupily zejména kvůli tomu, že tento trh je těžké kontrolovat. V případě Ruska ale obrat ke kryptoměnám pravděpodobně nenastane.
„Pokud firma má přikázáno neobchodovat s ruskými firmami nebo oligarchy, tak je už potom celkem jedno, v jaké měně je obchod vypořádáván. Pořád by ta firma podléhala velkým pokutám, případně kriminálnímu řízení,“ říká Radiožurnálu analytik společnosti SatoshiLabs Josef Tětek.
Trh s bitcoinem navíc podle něj není zatím tak rozsáhlý, aby pokryl potřeby ruské ekonomiky.
„Vzhledem k objemům, které by potřebovali oligarchové nebo nějaké velké ropné firmy, kde se jedná o miliardy dolarů, trh není dostatečně hluboký na to, aby mohl obhospodařit takové objemy,“ přibližuje.
Rusko hledá pomocníka v případě kolapsu ekonomiky. Zásah čínských bank by nemusel stačit
Číst článek
Přesun do Kazachstánu
Rusko představuje asi 12 procent světového trhu s kryptoměnami - lidé tam těží zejména díky levné elektřině, míní Kristian Csepcsar ze společnosti Braiins, která vyvíjí software pro těžbu bitcoinů.
Podle něj v celosvětovém měřítku byla těžba kryptoměn na vzestupu od léta 2021, v nejbližší budoucnosti se ale očekává pokles výkonu těžby. A to prý i kvůli sankcím uvaleným na Rusko.
„Na co se budeme dívat, je výkon celé sítě. Pozorujeme, že v následujících dnech dojde k poklesu jejího výkonu. Momentální odhady se pohybují mezi šesti až devíti procenty,“ vysvětluje.
I kvůli tomu se podle něj budou těžaři přesouvat do jiných zemí poblíž Ruska, kde je těžba bitcoinu výhodná - například do Kazachstánu.
„Kazachstán je víc nakloněný bitcoinové těžbě a jsou tam lepší podmínky než v Rusku. Za předpokladu, že by tam situace byla stejná jako teď, je to první volba, kam by se ruští těžaři přesouvali. Je to blízko a mají tam velmi dobré podmínky, co se týče elektrické energie,“ říká.
Špatné podmínky
Ekonom společnosti Roger Dominik Stroukal se domnívá, že v Rusku navíc nejsou pro těžbu kryptoměn ideální politické podmínky. Postoj Moskvy je totiž velmi proměnlivý.
Evropská unie schválila čtvrtý balík sankcí proti Rusku. Zakazuje vývoz luxusního zboží a dovoz oceli
Číst článek
Zatímco dřív chtěla ruská centrální banka kryptoměny úplně zakázat, krátce před invazí na Ukrajinu vláda jejich těžbu povolila. Ta je ale silně regulovaná a pro běžné Rusy, kteří se chtěli bránit sankcím, téměř nedostupná.
„Lidé v Rusku hledali alternativy, jakým způsobem ochránit své peníze. Nicméně přišli na to, že není tak jednoduché si kryptoměny koupit, protože vždycky je to směna mezi jedním a druhým člověkem a na druhé straně musí být někdo, kdo je ochoten je prodat a koupit si rubly,“ říká Stroukal.
Ruské firmy ani lidé žijící v zemi tak ze zmíněných důvodů nejspíš kryptoměny k obcházení sankcí nevyužijí. Ty naopak můžou pomoci právě lidem, na které sankce nemíří, a jsou mimo zemi - tedy například Rusům prchajícím ze země a nebo běžným Ukrajincům. Často jsou totiž bitcoiny jejich jedinou možností, jak si udržet kontakt s finančním světem.