Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Sněmovna schválila větší ochranu odběratelů elektřiny a plynu

Vypovědět smlouvu energetické společnosti a uzavřít ji s jinou by mělo být jednodušší. Poslanci schválili novelu energetického zákona, která zavádí větší ochranu spotřebitele před dodavateli energií.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektřina. Ilustrační foto.

Elektřina. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Případné nespravedlivé smluvní podmínky bude nově monitorovat Energetický regulační úřad. Novela zavádí také povinnost pro elektrárenské a plynárenské firmy zveřejňovat na internetu podmínky dodávek a cen plynu pro domácnosti i podnikatele se spotřebou plynu do 630 megawatthodin ročně. Totéž platí i pro dodávky elektřiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

josef fiřt předseda energetického regulačního úřadu.mp3

Jak potvrdil předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt, možnost změnit dodavatele je v posledních letech v Česku využívána poměrně často nejen u dodavatelů elektřiny ale i plynu.

„V loňském roce to byl enormní nárůst, z pár tisíc změn to vzrostlo na 85 tisíc. Za první měsíce tohoto roku jsme již skoro na deseti tisících změnách dodavatelů. Pokud jde o elektřinu, tam došlo k více než čtvrt milionu změn v dodávkách elektřiny,“ uvádí Fiřt.

Ochrana před blackouty

Novela také ukládá výrobcům elektřiny, aby své provozy vybavili zařízením, které umožní je na dálku odpojovat od sítě. Tato povinnost se ale nebude vztahovat na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů do deseti megawatt. Těm, které bude moci dispečer vypnout, zaplatí stát ztráty.

„Umožňuje to, že půjde energetickou síť uřídit, to znamená, že hrozba blackoutů bude menší, za druhé umožňuje lepší komunikaci a financování energetického regulačního úřadu, za třetí je to určitá brzda proti nějakému nepředpokládanému boomu a rozvoji některých zdrojů,“ popsal zpravodaj zákona, sociální demokrat Milan Urban.

K vládní předloze byly desítky pozměňovacích návrhů, ČSSD proto dvakrát požádala o přerušení projednání do úterý, aby se poslanci mohli ve změnách zorientovat. Sněmovna to ale zamítla. Podle ministra průmyslu a obchodu za ODS Martina Kocourka poslanecké změny fungování normy neohrozí.

„Některé pozměňovací návrhy, které byly lehce sporné, nakonec nejsou tak závažné, aby tato norma nemohla fungovat. Museli jsme implementovat zejména takzvaný třetí klimatický balíček EU, který se týkal posílení nezávislosti dohledu a nezávislosti mezi těžbou a přenosem energií,“ řekl Kocourek.

Novela energetického zákona teď míří do Senátu, pak by ji měl ještě podepsat prezident republiky.

Igor Maňour, Václav Pešička, Věra Pfeifferová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme