Španělsko možná už během víkendu požádá o další mezinárodní pomoc

Španělská žádost o finanční pomoc je na spadnutí, Madrid ji odešle možná už tento víkend. S odvoláním na vysoce postavené diplomaty to napsala agentura Reuters. Ta tvrdí, že Španělé požádají záchranný fond eurozóny a Evropskou centrální banku o nákup jejich dluhopisů. Díky tomu by se jim pak výrazně snížily úroky, které musejí na trzích platit. Proti španělské žádosti o pomoc se ale údajně staví Německo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bankovky euro

Bankovky euro | Foto: European Commission Audiovisual service

Eurozóna už Španělsku slíbila půjčky na ozdravění jeho bank. Čím dál víc se ale spekuluje, že se bez pomoci neobejde ani španělský stát.

Německo prý ale zásah ve prospěch Španělska odmítá. Kancléřka Angela Merkelová údajně nechce své poslance žádat o schválení dalšího záchranného balíku. Pomoc oslabeným zemím eurozóny je totiž v Německu čím dál víc nepopulární.

Přehrát

00:00 / 00:00

Španělsko možná brzy požádá eurozónu o pomoc se splácením dluhů, informuje redaktor Jaroslav Skalický

Německo naznačilo, že Španělsko by se mělo snažit obejít bez takovéto pomoci. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble už dříve prohlásil, že Madrid dělá veškeré kroky k překonání finančních problémů a pomoc nepotřebuje. Postoj Německa je podle některých názorů to, co brzdí předložení španělské žádosti o pomoc.

Madrid se však podle jednoho z diplomatů obává, že Německo by v případě žádosti mohlo vznést nepřijatelné podmínky, jako například prudké snížení důchodů, či přijít s procedurálními překážkami.

Německé postoje přesvědčily Španělsko, že by v nepříliš vzdálené budoucnosti mohlo skončit ve stejné pozici jako Řecko, Portugalsko a Irsko – odstřihnuté od finančních trhů a s velmi tvrdým programem rozpočtových úprav.

Španělská vláda minulý týden oznámila, že se chce v úsporném rozpočtu na příští rok zaměřit více na omezování výdajů, než na zvyšování daní, a hodlá v něm ušetřit 40 miliard eur (zhruba bilion korun).

Kabinet zároveň plánuje v příštích šesti měsících předložit 43 návrhů zákonů ekonomických reforem včetně penzijní reformy. A už tento plán vzbudil veeŠpanělsku silný odpor a v sobotu proti němu demonstrovaly v Madridu tisíce lidí.

Dluhy Španělska rostou

Schodek veřejného rozpočtu Španělska letos včetně započtení pomoci pro bankovní sektor bude činit 7,4 procenta hrubého domácího produktu. Španělská centrální banka tento měsíc informovala, že dluh vlády stoupl ve druhém čtvrtletí na 75,9 procenta HDP, což je nejvyšší podíl za nejméně 22 let.

O Španělsku se nyní na trzích spekuluje jako o horkém kandidátovi na finanční pomoc formou nákupu dluhopisů Evropskou centrální bankou. Vláda však zatím žádost o pomoc odmítá podat, protože se bojí přísných podmínek, které mají být s pomocí spojené.

Španělsko má zatím slíbeno až 100 miliard eur (2,5 bilionu Kč) pro svůj bankovní sektor. Výsledky nezávislého auditu ukázaly, že španělské banky budou pro zajištění přežití potřebovat 59,3 miliardy eur, napsala agentura Reuters. Španělsko bude muset příští rok splatit dluh 159,2 miliardy eur. Letos to má být 153,2 miliardy eur.

Jaroslav Skalický, Ondřej Houska, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme