Státu se vyrovnání s církvemi vyplatí, míní ekonom Schwarz. Mnozí nesouhlasí

Vyplatí se státu majetkové vyrovnání s církvemi? Podle opozice ne. Ale člen Národní ekonomické rady vlády Jiří Schwarz tvrdí opak. Jestliže nakonec k majetkovému vyrovnání dojde, státní rozpočet by měl podle jeho názoru v příštích padesáti letech získat 28 miliard korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varhany

Varhany | Foto: Fotobanka stock.xchng

„V roce 2030, to znamená po 17 letech, bude zastaveno vyplácení ze státního rozpočtu církvím. A za 30 let, to znamená v roce 2042, bude vyplacena částka vyrovnání. To znamená, že po roce 2042 ze státního rozpočtu nepůjdou žádné peníze na položku církve,“ vysvětlil Jiří Schwarz.

„Za celou tu dobu budou církve platit daně z majetku, z příjmu právnických osob a budou mít finanční prostředky, které budou muset investovat tak, aby v roce 2043 vytvořily příjem 1,5 miliardy korun v cenách roku 2011 – to znamená částku, kterou nyní dostávají ze státního rozpočtu, protože, kdyby ji nevytvořily, nebyly by církve schopny provozovat činnost v takovém rozsahu jako nyní.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Expert na mezinárodní politiku a hospodářství Petr Robejšek mluví o návštěvě německé kancléřsky Angely Merkelové v Číně ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Schwarz také upozornil, že majetek, který má nyní stát, nepřináší daňové výnosy. „Státní pozemkový fond žádné daně neplatí.“

Jiří Šteg, bývalý mluvčí iniciativy ProAlt, však tyto argumenty odmítl. „Odluku státu a církve nepovažuji jen za ekonomickou záležitost.“ Vyjádřil pochybnost o způsobu výpočtu i daných částek.

NERV se zaměří na prorůstová opatření a konkurenceschopnost

Číst článek

„Daň z nemovitosti je u nás tak mizivá, že nemůže přinést veřejným rozpočtům. Je tam plno neznámých, že považuji výpočet za téměř nekvalifikovaný a politicky motivovaný, protože v něm nenacházím žádnou ekonomickou logiku,“ oponoval Šteg.

„Musíme vycházet z jedné premisy, že když víme, že nějaký majetek byl ukraden – a víme, komu byl ukraden, tak je zásadní, slušné a morální v každé společnosti tento majetek vrátit,“ zdůraznil Jiří Schwarz.

Milan Kopp, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme