Téměř polovina Čechů si nespoří na stáří
Skoro polovina Čechů si na stáří nijak soukromě nespoří. Celých 55 % lidí je také přesvědčeno, že by je v důchodu měl finančně zabezpečit stát. I to jsou výsledky rozsáhlého průzkumu, který v létě provedla agentura Factum Invenio pro ČSOB.
Vůbec nejčastěji si lidé na stáří spoří v průměru kolem osmi set korun měsíčně. To jim mimochodem po nástupu do důchodu zajistí dodatečný příjem ke státní penzi 2 700 korun měsíčně.
Kvůli nedostatku peněz si na důchod nejméně spoří mladí, obyvatelé vesnic a lidé s nejnižšími příjmy. Nadpoloviční část lidí si je také vědoma, že jim spoření částky do 1000 Kč měsíčně nepostačí k udržení jejich životní úrovně ve stáří.
„V Čechách spoří hodně lidí, ale drtivá většina z nich spoří málo. Vyšlo také najevo, že většina lidí se stále spoléhá na pomoc státu, což je právě věc, kterou bude potřeba změnit. Protože žádný stát nemá na to, aby utáhl na svých bedrech váhu důchodů všech obyvatel,“ dodává ekonom Tomáš Sedláček.
Průzkum také zjišťoval, kolik peněz by lidé chtěli v důchodu pobírat. Dá se říct, že s rostoucím věkem požadavky klesají.
„Z našeho průzkumu vyplynulo, že lidé považují za důstojný příjem v důchodu přibližně 17.000 korun. Jestli si uvědomíme, že dnes je průměrný důchod něco přes 10.000, tak potřebují z těch dodatečných zdrojů měsíčně 7000 korun,“ říká viceprezident Asociace penzijních fondů Petr Beneš.
V případě pětatřicetiletého muže to znamená, že by si v současnosti musel měsíčně soukromě spořit asi 2 500 Kč, aby na tento příjem dosáhl. U žen by ta částka byla asi o čtvrtinu vyšší, protože se v průměru dožívají vyššího věku.