V Řecku v srpnu poprvé po dlouhé době vzrostla průmyslová výroba

Po třech letech hospodářského poklesu Řecku letos v srpnu poprvé vzrostla průmyslová výroba. Meziročně dokonce o 2 a půl procenta. Přitom ještě měsíc předtím klesala o téměř 5 procent.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecká krize

Řecká krize | Foto: Thanassis Stavrakis | Zdroj: ČTK

Analytici nečekají, že by to mělo mít výraznější dopad na celkové ekonomické oživení. Průmysl se na ekonomickém výkonu země podílí pouze 15 procenty. Řecká ekonomika je orientována hlavně na služby.

Řecko stojí od roku 2010 na pokraji bankrotu. Tamní ekonomika zažívá od konce roku 2008 hlubokou recesi. Čekalo se, že ke slabému růstu by se mohla vrátit nejdříve ve druhé polovině příštího roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější data z řecké ekonomiky zaujala Jitku Hanžlovou

V zemi je navíc rekordní nezaměstnanost, více než 23 a půl procenta. V kategorii mladých je počet lidí bez práce dokonce více než 55 procent. Právě vysoká nezaměstnanost ale zřejmě přispěla k oživení vývozu.

Klesly totiž náklady na práci. A za nižší ceny je řecké zboží v zahraničí mnohem úspěšnější. Jde hlavně o farmaceutické výrobky, ale také o základní kovy a rudní minerály. Řecko bylo podle posledních statistik v roce 2010 evropskou jedničkou v těžbě bauxitu a celosvětovou jedničkou v těžbě perlitu.

Bauxit je nejdůležitější průmyslová ruda pro získávání hliníku. Ten má široké uplatnění od výroby obalů až po letecký průmysl. Perlit se používá například ve stavebnictví, přidává se do omítek, izolací, tvárnic nebo filtrů.

Zlato a zemní plyn

V Řecku se těží také zlato. Podle údajů z roku 2011 země vytěžila 16 tisíc uncí ročně. V jednání je rozšíření těžby. Pokud vláda uvolní těžební projekty, kterým zatím spíše bránila, mohlo by se prý Řecko dostat na vedoucí pozici v Evropě.

Těžební společnosti v Řecku oznámily, že by mohly v roce 2016 těžit až o 425 tisíc uncí více než teď. To by při současných cenách zlata mohlo představovat 757 milionů dolarů. Těžební společnost Eldorado přitom platí 20 procentní daň plus jedno procento na rozvoj oblasti, kde těží.

Nedávno se objevily informace i o tom, že v mořském dně u Řecka se zřejmě skrývají obrovské zásoby zemního plynu. Jižně od Kréty jsou podle studie geologů tři a půl biliony krychlových metrů této strategické suroviny. Hodnota zásob se odhaduje na 600 miliard eur. Těžit by se mohlo ale nejdříve až za 5 let.

Igor Maňour, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme