Větrné elektrárny v EU už dosáhly výkonu 100 gigawattů, nahradí 39 jaderných elektráren

Větrné elektrárny na území Evropské unie už jsou schopné vyprodukovat 100 gigawattů. Uvedl to Evropský svaz pro větrnou energii. Výkon přibližně odpovídá kapacitě 39 jaderných elektráren.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Větrné turbíny, ilustrační foto

Větrné turbíny, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Hyoung-Il So

Výkon větrných elektráren v posledních letech rychle roste. Mohly by se tak naplnit cíle EU, která chce do osmi let pokrývat 20 procent spotřeby energie z obnovitelných zdrojů.

„Evropa slaví v současné chvíli 100 gigawattů instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách. Pro představu v roce 2000 to bylo jen 1,2 gigawatty instalovaného výkonu. Progres ve světě i v Evropě je obrovský a v ČR bohužel v tomto vývoji velmi zaostáváme,“ říká předseda České společnosti pro větrnou energii Michal Janeček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výhodách a nevýhodách větrných elektráren mluvil předseda České společnosti pro větrnou energii Michal Janeček a člen představenstva společnosti ČEPS Miroslav Vrba

„Je to dlouhodobé nepochopení tohoto obnovitelného zdroje. Neustále ho česká společnost vnímá jako nějakého parazita nebo nepřítele. V Evropě i ve světě ale vidíme, že to je dneska regulérní součást energetického mixu v každé zemi,“ míní Janeček.

Starosti naopak dělá nárůst počtu a výkonu větrných elektráren správcům přenosové soustavy ze společnosti ČEPS.

„Bohužel větrné elektrárny nejsou dobrý zdroj a už vůbec ne v našich podmínkách. Protože u nás je skutečně dobrých lokalit se stabilním a předvídatelným větrem je minimum. Nejsme ani Dánsko, ani sever Německa,“ upozorňuje člen představenstva společnosti ČEPS Miroslav Vrba.

„Navíc vyžadují v podstatě stoprocentní zálohování, protože existují týdny, kde nefouká vůbec a na druhé straně vyžadují zdroje, které jim v případě, kdy začnou vyrábět, okamžitě ustoupí. Existuje celá řada ‚neviditelných‘ nákladů, které nejsou v nákladech na větrnou elektřinu vůbec obsaženy,“ varuje Vrba.

Dalším problémem je podle Vrby to, že větrné elektrárny vyrábějí elektřinu i v čase, kdy pro ni není odpovídající spotřeba a v místech, kde se nespotřebovává. Elektřina se proto musí přenášet často i na velké vzdálenosti, což s sebou opět nese další náklady.

Pavel Novák, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme