Zahraniční investice do Česka vzrostly o 16 procent
Do Česka znovu proudí zahraniční investice. Loni jejich počet vzrostl o 16 procent, ukazuje nejnovější průzkum společnosti Ernst & Young. Zatímco v roce 2009 počet pobídek klesl, rok 2010 se vrátil k předkrizovému růstu. V žebříčku atraktivnosti zemí pro zahraniční investice je Česká republika na 14. místě.
„Pro Českou republiku je to opravdu úspěch. Zatímco loni byly v žebříčku prvních patnácti i jiné země střední a východní Evropy, letos je tam pouze Česká republika a Polsko. Určitě to lze považovat za úspěch,“ řekla vedoucí partnerka české pobočky Ernst & Young Magdalena Souček.
Vedoucí partnerka české pobočky Ernst & Young Magdalena Souček ve Světě o desáté.
Česká republika si 14. místo udržela už podruhé za sebou. Investory pak do České republiky nejvíce lákají zejména kvalita infrastruktury, vysoce kvalitní lidské zdroje a dobrá strategická poloha země. „Důležité je i členství v EU a i euro, které je v dnešní době diskutované,“ poznamenala Souček.
Českou republiku v žebříčku investorsky nejatraktivnějších států předběhlo z regionu středovýchodní Evropy pouze Polsko. „Polsko je nesrovnatelně větší trh, to v tom hraje významnou roli. Kromě velikosti trhu, investoři hledají kvalifikovanou pracovní sílu za přijatelnou cenu,“ řekla Magdalena Souček.
Podle ní je už Česká republika pro investory přeci jen trošku drahá. „Proto obracejí svou pozornost dále na východ. Navíc v Polsku mají více zajímavých příležitostí, v současné době tam stále probíhá privatizace,“ vysvětlila vedoucí partnerka české pobočky Ernst & Young.
Investice proudí do IT
Na prvních třech místech se umístila Velká Británie, za ní Francie a potom Německo. „V těchto zemích se už nehovoří tolik o pracovní síle, ale spíš o historii, stabilitě. Velká Británie se dokázala vyrovnat vždy s ekonomickými problémy. Mají rozvinuté technologie, infrastrukturu,“ podotkla Souček s tím, že velkou roli také hraje angličtina jako rodný jazyk.
Skladba investic v České republice se mění. „Zatímco historicky to byly spíše velké investice, které vyžadují celkem snazší manuální práci, nyní vznikají spíše menší, na zkušenosti a technologie náročnější projekty. Největší objem investic zamířil do výrobních projektů, které jsou nejnáročnější na velikost vstupního kapitálu. Co do počtu, je to však sektor IT a vývoj software,“ upřesnila Souček.
Aby se Česká republika ještě více posunula dopředu na žebříčku investorsky nejatraktivnějších států, měla by podle Magdaleny Souček mít dobrou politickou stabilitu, transparentní podnikání. „Jsou to také investiční pobídky, které bychom měli zase zavést. Ale je to i flexibilita pracovního trhu a pracovního práva,“ dodala Souček s tím, že zlepšit bychom měli i vzdělání zejména v technických oborech, ať už vysokoškolské nebo střední odborné.