Kreml naznačuje Navalnému, aby se do Ruska nevracel
Alexej Navalnyj je stále v Německu. Kritická fáze po otrávení látkou podobnou novičoku v ruském Тоmsku již pominula, musí ale procházet dlouhou a složitou rehabilitací. Po sérii rozhovorů, které poskytl ihned po ukončení té nejhorší etapy zahraničním i některým ruským médiím, se na čas odmlčel a nyní se opět objevil během online slyšení v zahraničním výboru Evropského parlamentu.
Navalnyj vyzval Evropu, aby vypracovala novou strategii vztahů s Ruskem. Současné ruské vedení nazval „zločineckou skupinou, která dočasně uchvátila moc“. Apeloval na EU, aby neuznala volby do Státní dumy v příštím roce, pokud budou omezena práva kandidátů.
Sankce podle Navalného musí cílit na peníze lidí z nejbližšího okolí Vladimira Putina včetně takzvaných oligarchů. V této souvislosti zmínil miliardáře Ališera Usmanova, Romana Abramoviče a rodinu Rotenbergovu.
V Rusku samotném se to nesetkalo s nadšeným přijetím. Jeden typ reakcí se dal dobře vysledovat na prohlášení známé herečky Taťány Vasiljevové. Podle jejího názoru se v Rusku všechno napraví a bude líp. Ale s jednou podmínkou: „Pokud Navalnyj zase nebude zaklínat Evropu, aby proti Rusku zavedla nové sankce.“
Nazvala Navalného zrádcem lidu a Jidášem. „Dejte lidem normální, klidný a sytý život,“ uzavřela herečka.
Do Ruska se nevracej
Bez entuziazmu ale zareagoval také známý novinář Nikolaj Svanidze, který nepatří k tvrdému jádru putinovců. K Navalného slovům poznamenal: „V našich tradicích se to vnímá jako prvek národního zrádcovství, což samozřejmě není pravda, ale publikum to vnímá přesně takhle.“
Svanidze připomněl Puškinův výrok, že sice opovrhuje svou vlastí od hlavy k patě, ale že je otráven, když s ním tento pocit sdílí cizinec. „Člověk, který je tam (mimo Rusko), se vnímá jako cizinec,“ uvedl Svanidze k současnému Navalného postavení v očích mnoha krajanů.
Navalnyj je také v hledáčku ruského represivního aparátu. Státní agentura TASS (která si zachovala název Tisková agentura Sovětského svazu) vydala v úterý zprávu, že Vyšetřovací výbor Ruské federace zkoumá, zda-li je Navalnyj extremista. Měl koncem dubna tohoto roku ve vysílání rádia Echo Moskvy pronést slova, která údajně vyzněla jako výzva k násilnému svržení ústavního zřízení v Rusku.
Menší bouře, která se kolem této zprávy rozpoutala, se ale vbrzku uťala oficiálním prohlášením Vyšetřovacího výboru, že nic takového neprověřuje. Ale záhy přišlo jiné státní médium, Russia Today, s informací, že tuto prověrku vede Hlavní vyšetřovací správa ministerstva vnitra v Moskvě. Tento úřad zatím mlčí.
Politolog Alexandr Kyněv se domnívá, že šlo o symbolické kroky Kremlu. „Hlavním cílem bylo upoutat pozornost veřejnosti a vyslat Navalnému nedvojsmyslný veřejný signál: Do Ruska se nevracej. Když se jednou začal zkoumat tvůj extremismus, může se zkoumat i nadále,“ uvedl Kyněv.
Autor je komentátor serveru novinky.cz
Hnutí ANO chce být pro všechny. I když ho to ohrožuje
Petr Hartman
Sdílení života se smrtí
Petr Fischer
Radikálům změna vlády nestačí, chtějí změnu režimu
Lukáš Jelínek
Slovensko teď stíhá víc a horších krizí než ostatní země v Evropě
Petr Šabata