Hnutí ANO se rýsuje Pyrrhovo vítězství
Výsledky voleb jsou do jisté míry neúspěchem pro hnutí ANO navzdory tomu, že je, čistě formálně, nejúspěšnějším stranickým subjektem jak v obecních volbách, tak v prvním kole voleb senátních. Vzhledem k sumám, které do volební kampaně investovalo, není pro něj tou nejlepší zprávou, že v komunálu neobhájí výsledky z roku 2014. Zejména ústup z pozic v Praze bude v symbolické rovině velmi bolestivý a významný pro další vývoj celostátní politiky.
Třináct kandidátů ANO sice postupuje do druhého kola v senátních volbách, ale reálnou šanci vyhrát v druhém kole nemá více než pět. Andrej Babiš si tedy bude muset nechat zajít případné choutky na ústavní změny, protože v senátních volbách zcela propadli i jeho spojenci pro případné ústavní inženýrství - KSČM a SPD.
V Senátu nejvíce posílí ODS, která má reálnou šanci získat až osm křesel. Největší ztráty - a to jak v senátních, tak v obecních volbách - bude sčítat ČSSD.
Dál výrazně oslabí v řadě měst, kde dříve hrála prominentní roli. V Senátu může ztratit až 10 z dvanácti křesel, která obhajuje ve světle výsledku z roku 2012. To je obrovský propad a ve straně se docela jistě rozhoří další kolo mocenského boje. Podobně je na tom KSČM.
Piráti budou muset zapracovat na rozšíření sítě svých místních organizací. To, že jsou zatím spíše jen klubem, je v místních i senátních volbách poškozuje. Pokud tento problém nevyřeší, začnou mít problémy i na celostátní úrovni.
Dobrou zprávou těchto voleb je totální propad extrémistických a exotických kandidátů, jako je Ladislav Jakl, Ivan David, Josef Dobeš, Martin Konvička, David Rath a do jisté míry i Jiří Paroubek. Ukazuje se, že čeští voliči jsou ve vztahu k tomuto typu politiků obezřetní.
Legislativní korzet pravdomluvnost nezařídí
Kateřina Perknerová
Konflikt mezi Muskem a evropskými lídry sílí
Jiří Pehe
Políbit prsten jako Zuckerberg
Tereza Zavadilová
Dodržel Stanjura rozpočet? Jsou důležitější otázky
Petr Holub