Honba za genderovou vyvážeností velkým atletickým přešlapem
Totálně vyčerpané dívky se sunou tempem, asi jako když jde běžný člověk na autobus. Občas si proklepají ruce, ve kterých drží houbičky se studenou vodou. Na slunci šplhá teplota vysoko nad 40 stupňů a atletky mají ještě zhruba hodinu závodu před sebou. I tak vypadal padesátikilometrový chodecký závod žen na evropském šampionátu v Berlíně.
Není tomu tak dávno, kdy ženy nesoutěžily třeba ve skoku o tyči – poprvé si medaile rozdělily na mistrovství světa v roce 1999 v Seville. Dnes je ale tato disciplína nedílnou součástí všech velkých atletických akcí a diváci na stadionech po celé planetě ji po právu přijali.
Loni čelil slovenský chodec Tóth obvinění z dopingu, teď vybojoval stříbro na mistrovství Evropy
Číst článek
Poslední výhradně mužskou soutěží byla chůze na 50 kilometrů, ale to se loni na světovém šampionátu v Londýně změnilo. Portugalka Inês Henriquesová slavila po více než čtyřech hodinách zlato, ale nudný závod rozhodně dobrou reklamu atletice na rozdíl od soutěže tyčkařek neudělal.
Na start se postavilo jen 7 závodnic, do cíle dorazily 4 a rozdíl mezi zlatem a bronzem byl propastných 15 minut. Mezinárodní atletická Federace IAAF sice prosazuje zatraktivnění soutěží, ale tohle je naprostý opak. Nehledě na to, že sportovní chůze obecně je nepřirozeným pohybem na rozdíl od běhu, skoku a hodu.
Jde tu ale bohužel jen o počty bez trochy selského rozumu – muži mají 24 disciplín, tak jich ženy nemůžou mít 23 a navíc musejí být stejné. To přeci nejde, že by někdo dívkám pár kilometrů ubral. A tak z toho vznikla bizarní podívaná, při níž některé závodnice na mistrovství Evropy v Berlíně sportovní fanoušek dost litoval.
A to ještě není nic proti tomu, co čeká chodkyně za rok na světovém šampionátu v katarském Dauhá. Na začátku října to i přes noční start bude spíš souboj o přežití než o medaile. Ženy do atletiky rozhodně patří, ale od přírody zkrátka nejsou stavěné stejně jako muži.
Nehledě na to, že i někteří chodci v cíli horké berlínské padesátky nemohli stát na nohou…
Fico si nejdřív počkal na čínské investice a pak jel do Číny. Poučil se z Česka
Luboš Palata
Rušení poboček úřadu práce je další komunikační chyba vlády
Petr Šabata
Máslo do každé rodiny
Julie Hrstková
Jaký Trump a Harrisová? Je tu Kemi Badenochová!
Jan Fingerland