Konzervativní organizace usilují o omezení přístupu dívek ke vzdělání, o změnu učebních osnov a o ovlivňování vzdělávacích zákonů, uvádí zpráva Overseas Demographic Institutu.
„Už nežijeme v 50. letech, kdy rozhodovali muži a ženy směly na jednání, jen když tam nesly kávu,“ komentuje šéfka frakce Zelených v Evropském parlamentu Terry Reintkeová.
Podíl žen v české vědě představuje oproti mužům asi čtvrtinu. Ministr pro vědu a výzkum přpravuje zákon, který by podmínky pro ženy mohl zlepšit, kritizují ho ale některé vědkyně.
Pátá epizoda podcastové série Rozehra je z velké části právě o ženách ve sportovní redakci. Přestože je tato rozhlasová sekce dodnes převážně mužskou záležitostí, vždy se v ní objevovala nějaká žena.
Do protestů se zapojila také Ilana Roodekerková, která byla amsterodamskou zastupitelkou. „Jsou věci, kterých když si všimnete, už nepřestanete vnímat,“ říká politička.
První květen se tradičně slaví jako svátek práce. Jenže práce v domácnosti, péče o blízké a dobrovolnictví, je „neviditelná“. Letos se konal druhý ročník Svátku neviditelné práce.
„(Kniha) si neklade za cíl dokázat nějaké rozsáhlé spiknutí. Jednoduše pracuje s daty jako s laserem, kterým zcela čistě prořezává mlhu nevědomých a neuvážených rozhodnutí,“ píše v recenzi Guardian.
Tereza Varmužová z Orlové po svém otci převzala profesi, která je v Česku stále považovaná za doménu mužů. „Když vidí ženu v autodílech nebo tak, automaticky si myslí, že tomu nerozumí,“ zlobí se.
Nerovnosti podle autorů průzkumu souvisí s mateřstvím, kariérní pauzou a rozdílným postavením matek po návratu z rodičovské. V Česku totiž s dítětem zůstávají doma stále většinou ženy.
Rodina, nebo kariéra? Častá volba, před kterou stojí mladé vědkyně. Některé svou profesi dokážou skloubit i s výchovou dětí. Mnohem častěji se ale stává, že už se po porodu k vědecké práci nevrátí.
V bodovém hodnocení Indexu genderové rovnosti pro rok 2023 Česko výrazně zaostává za evropským průměrem. Ten je totiž 70,2 bodů. Zatímco letošní skóre Česka je 57,9.
Ženy a dívky na celém světě podle průzkumů zastanou 76 procent veškeré domácí práce a péče. Oproti mužům tím stráví o tři hodiny denně více. A není to jenom praní, vaření či nákup.
I přes to, že Island provází reputace globálního lídra v oblasti genderové rovnosti, vydělávají zde stále muži v některých profesích až o 21 procent více.
Lepší rovnováhu mezi prací a životem by chtělo 80 procent českých žen. Uvedli to personalisté, podle kterých covidová pandemie zpomalila rovnocennost žen a mužů.
Podle indexu rovnosti žen a mužů za loňský rok se Česko umístilo na 23. místě z 27 zemí EU. Pokrok byl u nás přitom během posledních 10 let nejpomalejší ze všech členských zemí.
„S potěšením oznamuji, že vláda chce uspořádat referendum o změně naší ústavy s cílem zakotvit rovnost žen a mužů a odstranit zastaralou zmínku o ‚ženách v domácnosti‘,“ uvedl irský premiér.
Když se krátce po prvním veřejném vystoupení nově zvoleného prezidenta České republiky Petra Pavla přišel představit i celý jeho široký tým, byla to na české politické poměry osvěžující podívaná.
Rozdíl v Česku může být ještě větší. „V analýze jsou zahrnuti jen ti, co pracují na zaměstnaneckou smlouvu. Z toho spousta žen s nižšími mzdami vypadává,“ říká Křížková. Ženy často pracují na dohody.
„Žena často bývá raději doma s dětmi,“ oponuje Markétě Gregorové (Piráti) v Pro a proti Lenka Kohoutová (ODS). Podle Gregorové studie ale dokládají, že volba žen zůstat doma není často dobrovolná.
30:13
Praha||Iva Hadj Moussa, Richard Vrdlovec, kac|Ekonomika
Kolik zhruba dostávají muži a kolik ženy, ukazuje kalkulačka na webu ministerstva. „Má to sloužit především ženám, aby měly přehled o trhu, třeba když se vracejí po rodičovské,“ říká Simerská.
Majetek žen se bude v následujících letech dál rozrůstat i díky tomu, že bude stoupat počet žen s vysokoškolským vzděláním, které jim pomůže se dostat na lepší pozice.