O bruselských no-go zónách, pivu, diktátu a loučení

Před devíti lety jsem měl jako mladý četkař vyjet na půlroční zpravodajské kolečko do Bruselu. Kvůli českému předsednictví k tomu - k mé lítosti - nikdy nedošlo. České „oslazování“ Evropě jsem pokrýval z domova a zpravodajský osud mě pak už zavál do Berlína. Příležitost poznat Bruselu zblízka a zevnitř mi dal až Český rozhlas. Tenhle týden mé poznávání končí a vracím se zpátky na Vinohrady.

Komentář Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Pivní detail"

"Pivní detail" | Foto: Filip Nerad | Zdroj: Český rozhlas

I když jsem se před nedávnem dostal mezi 50 nejvlivnějších Čechů v evropské metropoli (ještě jednou díky za uznání Info.cz), netroufám si tvrdit, že Brusel „umím“ jako jiní ocenění v tomto žebříčku.

Rozhodně ale vím, že tu nejsou žádné no-go zóny, jak se nám minulý týden snažila vštípit jedna naše televize. Po Molenbeeku jsem se vždycky pohyboval pěšky a pokaždé bez jakýchkoli potíží. A to ráno, v poledne i večer.

Návrh závěrů summitu EU: bez dohody na reformě azylového systému

Číst článek

Tahle přistěhovalecká čtvrť má samozřejmě své problémy a má jich dost. Není to ale místo, kam by bylo zapovězeno vstupovat a bylo radno se mu vyhýbat. Už jen třeba proto, že tam sídlí podle mě nejlepší pivovar v Bruselu. Kdyby si autorka zmíněného příspěvku do Molenbeeku zajela, zjistila, jak to tam vypadá, dala si tam jedno, k němu nějakou dobrotu z arabského trhu a pak si zchladila hlavu v jednom z molenbeeckých parků, třeba by se pro něco takového nepropůjčila.

A propos pivo. Český ležák je bezpochyby nejlepší na světě, rozmanitostí pivních stylů a množstvím pivních chutí se Česko Belgii zatím ani zdaleka nevyrovná. I to jsem tu poznal, i když jsem se v ochutnávání zdejších zhruba 2000 různých pěnivých moků nedostal možná ani do čtvrtiny. Nejen pivem totiž živ je člověk a zpravodaj zvlášť. Pokud vám ale někde nabídnou třeba triple (vyslovováno trypl), nelekejte se žádné pohlavní choroby a dejte si. Tohle silné belgické pivo za to určitě stojí.

Do Česka přišlo z EU během první poloviny roku 12 miliard. Podle analytiků hrozí překotné dočerpávání

Číst článek

Co člověk pokrýváním unijních institucí zjistí především, je to, že Brusel nikomu nic nediktuje a nevymýšlí zákazy hranolek ani povinné ručení na dětská autíčka. To se většinou dozví až z domova. Jistě, evropské instituce mají k dokonalosti daleko podobně jako zmiňovaný Molenbeek. Komunikují často nesrozumitelně a rozhodovací procesy v nich jsou zdlouhavé, což se ukazuje hlavně v reakcích unie na krize. Přesto jsme jednou jejím členem a měli bychom se toho snažit využít, a ne se opíjet iluzí, že odchodem by bylo líp.

Jako středně velká členská země sice nikdy nebudeme mít význam Německa nebo Francie, řadu věcí ve spolupráci s jinými ale ovlivnit můžeme. Místo toho se Česko (resp. naši politici) mnohdy zabarikáduje na svém „ne“ bez nabídky nějaké alternativy a samo tak jen zmenšuje svůj vliv. V současnosti, kdy jsou za hlavní „troublemakery“ v EU považování Poláci a Maďaři a stále víc negativní pozornosti na sebe strhávají Italové, má přitom naše republika ideální příležitost ukázat se jako konstruktivní aktér, kterého budou ostatní brát, a ne se na něj jen dívat jako na potížistu z východu. Tuhle šanci by neměla propást.

Tohle krátké rozloučení s Bruselem není tím posledním, co ode mne o Evropské unii a o Belgii v Českém rozhlase uslyšíte a co si na iRozhlasu a dalších rozhlasových webech přečtete. Alespoň doufám. Přesto bych chtěl poděkovat za přízeň a za zájem o zpravodajství Radiožurnálu a Plusu. A ještě jednou se odhlásit:

Z Bruselu Filip Nerad, Český rozhlas

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme