Největší nebezpečí pro sociální demokracii představují sociální demokraté
Budeme-li spekulovat, můžeme si snad dovolit říci, že ze sedmi možných kandidátů má největší šanci se dostat 18. února 2018 v Hradci Králové do čela sociálních demokratů Milan Chovanec, který byl blízko prezidenta po jeho druhé volbě.
Šance možná mají i pánové Jiří Hamáček a Jiří Zimola. Všichni tři by rádi měli dobré vztahy s prezidentem a zároveň mimo Chovance ostatní dva uvažují o vstupu do koalice s trestně stíhaným Andrejem Babišem.
Prezident tvrdí, že na sjezdu příští týden nikoho konkrétně nepodpoří, ale díky tomu, že jeho frakce v ČSSD je dost silná, stačí, když jim doporučení pošeptá. Zřejmě si prezident myslí, že ze všech uchazečů na post předsedy je Chovanec nejrazantnější, a proto je taky jediný, kterého se Babiš, jak lze vyčíst z jeho rétoriky, bojí.
V okamžiku, kdy by prezident podruhé jmenoval Babiše premiérem a on by dostal důvěru, a tím by ztratil na něj přímý vliv, byl by jistě rád, kdyby měl v ČSSD a případně i ve vládě, silného hráče, který by Babiše korigoval. Zvláště Hamáček nevypadá na to, že by dokázal Babišovi, který chce mít silný tým, řádně oponovat.
Jenže podobně závažný problém tkví v tom, že strana nemá jasný program, na což upozorňují i šéfové expertních skupin a na řádné jednání o něm podle sobotní schůze vedení a ústředního výboru odsouvá strana, stejně jako definitivní rozhodnutí o spolupráci s ANO, až na další jednání přerušeného sjezdu.
V šachové partii
To bude příznivce ČSSD oslabovat stejně, jako je oslabuje strach z ANO, které vnímají jako silný monolit, i když zkušenost praví, že strany jednoho muže netrvají věčně.
Vzývání jednoty a konsenzuální technologie moci kandidáta Jana Hamáčka
Číst článek
Jako první se postavili proti Babišovi jeho europoslanci, protože z Bruselu lépe vidí, jak jeho postoje oslabují naše postavení v Evropě. Přidal se i populární primátor z Brna a s některými šéfovými kroky nesouhlasí i ministři Stropnický a Pelikán. Tento trend bude zřejmě pokračovat.
Víme-li ale, že demokracie dnes často nezačínají umírat kvůli násilí, kvůli státnickému převratu nebo vojenskému puči, ale na vyprázdnění pravidel a norem zevnitř států a někde dokonce i pomocí voleb, na kterých demokratický režim stojí, pak program by nemuselo být tak složité artikulovat: zvlášť kdyby pomohl sjednotit konzervativní a liberální křídlo.
Jenže takhle se dnes ve straně neuvažuje, proto pro sociální demokracii představují největší nebezpečí sociální demokraté včetně pana Chovance, což moc dobře ví i prezident, kterého již jednou zradil.
V šachové partii, kterou ale hraje prezident s premiérem v demisi, který o něm v Evropě prohlašuje, že s ním nemá nic společného, se mu v tuto chvíli Chovanec hodí. To může podle jedněch vést k rozštěpení strany, jenže prezident by byl zase rád ten, kdo naopak dvakrát zachránil ČSSD. Teprve čas ukáže, jaký tah byl správný.
Slovenský premiér není před volbami v Česku ani inspirace, ani strašák
Petr Šabata
V Německu možná nastupuje kabinet poslední šance
Robert Schuster
Výročí, na které slovenská vláda jaksi zapomněla
Kamila Pešeková
Nemaluj Konečnou na zeď! A proč je tenhle výrok ryzí naivita
Petr Honzejk