Kanál do Vídně. Žádná realita, pouze vzdušné zámky a krásné sny

Každý už ví, co to jsou fake news. To jsou takové ty zprávy, které vymýšlejí démoničtí pracovníci trollích továren v okolí Petrohradu a které mají za účel, aby rozvrátily evropskou společnost. Evropu posléze obsadí Vladimir Putin.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedokončený vodní průplav Dunaj-Odra-Labe nedaleko Vídně

Skutečná potíž je v tom, že se plán na vodní spojení z Dunaje do Odry bere jako reálný projekt, i když s realitou nemá nic společného (ilustrační snímek) | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Obavy z ruských trollů jsou velmi pravděpodobně přehnané, spíše se ve zprávách o nich personifikuje obava, že člověk nedokáže rozlišovat pravdu od lži v množství informací, se kterými je každý den konfrontován, a že se tedy jeho myšlenky pohybují v umělém světě, který nemá s realitou nic společného.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Holub: Kanál do Vídně

Na někoho se ta obava musí hodit, třeba na ruské trolly, to ovšem neznamená, že sama o sobě není na místě. O tom, že veřejná debata odvádí od reality, existuje řada příkladů, a není nijak obtížné je hledat.

Obvykle stačí, když člověk poměří informace, které má z vlastní zkušenosti, s tím, co se objevuje ve zprávách na sociálních sítích nebo prostě v médiích.

Typickým příkladem posledních dnů jsou informace o cestě českého prezidenta Miloše Zemana do Vídně, kde se nejvíc ze všeho věnoval lobbování za stavbu kanálu z Dunaje do Odry. Není pochyb, že to skutečně dělal.

Zpráva o světě, jenž neexistuje

Noviny dále informují, že rakouský prezident Alexander Van der Bellen přijal návrhy neutrálně a ministr dopravy Norbert Hofer šel ještě dál, když slíbil založit přeshraniční komisi, která projekt, dosud rakouskou stranou odmítaný, znovu prověří. Z novinových článků vyplývalo, že na cestě ke stavbě kanálu učinil Zeman slušný kus cesty.

To všechno se dá ještě pochopit jako jistá vstřícnost novinářů k českému prezidentovi. Není pochyb, že ho rakouští politici vlastně odmítli. „Ještě si to rozmyslím,“ řekl jeden a ten druhý se ani nesnažil vzbudit dojem, že něco chce rozmýšlet. To si člověk přečte mezi řádky.

Skutečná potíž je v tom, že se plán na vodní spojení z Dunaje do Odry bere jako reálný projekt, i když s realitou nemá nic společného. Nelze vyloučit, že by velká stavba Čechům trpícím nedostatkem investičních projektů pomohla, jenže Rakušané kanál prostě nechtějí a psát o jeho perspektivách se podobá úvahám, jaké to bude, až voda poteče do kopce.

Uvědomělé Rakousko

Dostatečně to ukazuje dosavadní osud projektu na rakouském území. Kanál Dunaj-Odra se začal stavět v časech Adolfa Hitlera, dokončily se však jenom dva tříkilometrové úseky.

Vodu musíme udržet v krajině, ne ji čerpat z Dunaje, zpochybnil přínos kanálu Dunaj–Odra–Labe expert

Číst článek

Jeden je obestavěn chatami obyvatel blízké Vídně, druhý je součástí národního parku Dunajské louky.

Bagrovat v národním parku, poté zbořit rekreační kolonii a pokračovat přes další chráněná území ještě 30 kilometrů k řece Moravě, přitom tím nezajistit velký ekonomický prospěch – něco takového neprosadí ani ten nejšikovnější politik, natož v ekologicky uvědomělém Rakousku.

Uvažovat o stavbě kanálu mezi Vídní a Českou republikou znamená zabývat se vzdušnými zámky, které jsou daleko od reality. Rakušané to vědí, proč by ale nenechali prezidenta sousední země prožívat krásné sny.

Kdo však prezentuje stavbu kanálu v médiích jako realitu, která se brzy začne naplňovat, ten vlastně rozšiřuje fake news, tedy zprávu o světě, který neexistuje. Není za tím Putin ani temné záměry kohokoli jiného. Jenom pohodlnost brání vidět svět, jaký je ve skutečnosti.

Petr Holub Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme