Rusko se koronaviru nebojí

Jak oznámila ruská vicepremiérka a bývalá ministryně zdravotnictví Taťána Golikovová, v Rusku bylo nově zaregistrováno 93 případů nemoci COVID-19, způsobené novým koronavirem.

Komentář Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž v ochranném obleku proti koronaviru v Moskvě

Muž v ochranném obleku proti koronaviru v Moskvě | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zároveň také sdělila, že čtyři pacienti už se uzdravili. Golikovová zdůraznila, že momentálně je 79 nakažených umístěno v nemocnicích a 57 z nich chorobu prodělává v „lehké formě a v podstatě bez symptomů“. Ani vážněji nemocní ale údajně nepotřebují plicní ventilaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Dvořák: Rusko se koronaviru nebojí

Jak už oznámil premiér Michail Mišustin, vláda uvažuje o možnosti provést testy i u lidí, kteří žádné známky nemoci nevykazují. Zároveň sdělil, že testovací pracoviště budou zřízena i na nádražích a letištích. Již zmíněná vicepremiérka Golikovová nařídila přidělit soupravy na testování do všech ruských regionů. Otázkou ovšem je, jak to bude fungovat.

Média už přinášejí informace od řadových občanů, kteří se o testy zajímali, ale odborná pracoviště jim sdělila, že je nemají k dispozici.

Protiopatření jsou zhruba stejná jako jinde po světě: Mišustinova vláda počítá s takovými věcmi jako finanční kompenzace pro lidi, kteří se ocitli v karanténě, případně nezaměstnané, daňové prázdniny pro malé i větší firmy, odklad výplaty dividend a finanční pomoc všem ruským regionům.

Na tu ostatně vláda vyčlenila 300 miliard rublů – za což byla samozřejmě ihned kritizována, protože ve srovnání třeba s Itálií či Dánskem, natožpak s USA, je to podle opozice i médií „směšně málo“. Uzavřené jsou přirozeně i školy.

Chaos a lhaní

Otázkou samozřejmě je, jak přesná a reálná jsou doposud sdělená čísla. Přesně to vystihl známý satirik a dlouholetý kritik Putinova režimu Viktor Šenderovič: „Už teď je jasné, že přijde epidemie. Už teď je jasné, že relevantní statistika, a tedy reálný obraz pohromy k dispozici nebudou. Důvody jsou dva: sklon k trvalému chaosu a k notorickému lhaní.“

Armádní speciál dovezl do Česka 150 tisíc rychlotestů. Počet nakažených vzrostl na 464

Číst článek

A dostáváme se k politickým aspektům koronavirové krize v Rusku: zaprvé by se už za necelých pět týdnů mělo konat „všelidové hlasování“ o ústavních změnách, o jehož odkladu se podle Putinova mluvčího Dmitrije Peskova zatím neuvažuje.

Nebezpečí jsou tu dvě: mohlo by se stát, že v případě nějaké kritické epidemiologické situace by do volebních místností nemuselo přijít dost lidí. Na případné elektronické hlasování zase není dostatečná elektronická infrastruktura, a pak – v takové zemi jako Rusko by se podobné hlasování stalo velkým svodem k manipulacím.

Nu a za druhé se Vladimir Putin těší na bombastické oslavy 75. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce. Na ty se jeho režim připravuje už nejméně půldruhého roku a v této situaci by celá ta sláva mohla být přímo fatálně ohrožena.

Autor je komentátor Českého rozhlasu.

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme