‚Náš pan král‘ Karel III.
Korunovací britského krále Karla III. začnou ve Spojeném království třídenní oslavy tradice staré už tisíc let. A připomene si ji nejen přes 50 bývalých britských kolonií v zámoří, sdružených pod britskou korunou v rámci Commonwealthu, jehož obyvatelstvo tvoří skoro třetinu světové populace.
Sledovat ji bude – ať už s nadšením, či se zdviženým obočím – určitě i celý západní svět. Sice je v Evropě královských rodin od Španělska po Švédsko pořád ještě celá řada, ale je to Royal Family, kdo z nich co do popularity suverénně vede.
A určitě nejen proto, že má prý nejlepší PR, skýtá bulváru nejšťavnatější pastvu a je magnetem pro turisty. Jak se opět ukázalo po brexitu, je pro Brity hlavně pilířem stability. A také příkladem filantropie, kterou mají členové britské královské rodiny takříkajíc „v popisu práce“. Král Karel III. se důsledně angažuje především v ochraně životního prostředí a v boji proti změně klimatu.
Českému publiku by ale měl být nový britský král blízký ještě z jiného, a to zcela konkrétního důvodu: bývalý princ Charles je totiž znám i jako velký znalec a obdivovatel kulturních památek. Po listopadu 1989 rozšířil svou dobročinnost na starou Prahu, na jejíž architektonických skvostech se neblaze podepsal komunistický režim.
Ve zlatém kočáře
Spolu s Václavem Havlem založil v roce 1992 Pražský památkový fond, takže kdo se dnes vydá například z Valdštejnské ulice na Malé Straně na pražský Hrad terasovými zahradami a žasne nad jejich barokní nádherou, obdivuje scenérii zrekonstruovanou v 90. letech i díky milionům od prince Charlese.
Život Karla III. obrazem. Připomeňte si, jak se z nejstaršího následníka stal britský král
Číst článek
Prahu a Československo a posléze Českou republiku navštívil nynější britský král oficiálně i soukromě minimálně pětkrát. Na pozvání Václava Havla tu byl poprvé v květnu 1991 s Dianou, naposled v roce 2010 s Camillou. V první polovině 90. let viděl tehdy ještě zchátralý zámek v Českém Krumlově a také zámek Jezeří na Mostecku, tyčící se jako v hororu přímo nad uhelným velkodolem.
Třikrát byl v Brně. Na tamní Masarykově univerzitě dostal v roce 2010 zlatou medaili za zásluhy o trvale udržitelný rozvoj. Navštívil i ukázkovou ekologickou vesnici Hostětín na Uherskohradišťsku.
Díky Václavu Havlovi zná britský král Karel III. Českou republiku ze všech panovníků tohoto světa určitě nejlíp. Až pojede ve zlatém kočáře z Westminsteru, bude to tedy tak trochu i „náš pan král“.
Autorka je komentátorka Českého rozhlasu
Maláčová a Zaorálek vyrazili hájit ‚hodnoty‘, kterým by se před deseti lety smáli
Apolena Rychlíková
Drahé bydlení? Další skleněný strop rozdělující společnost
Julie Hrstková
Ukradené volby? Blábol, který šikovně vypěstovala opozice, se nebezpečně ujal
Martin Fendrych
Teď nás kauzy politiků nevzrušují, o to větší zvrat může přijít, až se ucho utrhne
Lukáš Jelínek