Buckinghamský palác před korunovací sliboval, že bude událost méně okázalá než obvykle. Ministerstvo kultury, které ji mělo na starosti, odhadovalo, že bude stát mezi 50 až 100 milionem liber.
Na okamžik, kdy král s královnou projeli Londýnem do Buckinghamského paláce, čekaly v ulicích davy lidí. Mezi masou lidí se nachází i skupinku českých turistů v červených pláštěnkách.
Novinář Ivan Kytka z Londýna dodává, že je korunovace tak trochu pokračování římské tradice rozdávat lidu chléb a hry. „Je to takový únik od běžných starostí všedního dne,“ tvrdí.
Monarchii považují za nedemokratickou a netransparentní instituci a akce jako je korunovace Karla III. za plýtvání veřejnými prostředky. Po smrti Alžběty II. cítí šanci získat ve společnosti podporu.
V rámci korunovace krále Karla III. zazní před zápasy Premier League na anglických stadionech státní hymna. Fanoušci Liverpoolu při ní ale tradičně bučí a pískají a nejinak tomu bude i tentokrát.
Kuřecí salát je tradiční britskou pochoutkou, poprvé byl připraven v roce 1953 při příležitosti korunovace královny Alžběty II. a dopracoval to až tak daleko, že se běžně nabízí v restauracích.
Arcibiskup z Canterbury položil po pomazání na hlavu Karla III. korunu svatého Eduarda, kterou potěžká pouze jednou za život, a to při korunovaci. Poté zvolal: „Bůh ochraňuj krále!“.
Českému publiku by měl být nový britský král blízký ještě z jiného, a to zcela konkrétního důvodu: bývalý princ Charles je totiž znám i jako velký znalec a obdivovatel kulturních památek.
Slaný koláč se špenátem, fazolemi a sýrem bude korunovační pokrm britského krále Karla III. Původně quiche pochází z Francie. A některým Francouzům se teď nelíbí korunovační verze tohoto pokrmu.
Princova žena Meghan v Londýně nebude, což se zdůvodňuje tak, že zůstane v Kalifornii s oběma jejich dětmi, protože právě 6. května má čtvrté narozeniny jejich syn Archie.