Absence plnohodnotného ministra vyhovuje nejvíc Babišovi

Sociální demokraté si myslí, že není dobré debatovat v čase předvolební senátní a komunální kampaně o tak citlivém tématu, jako je obsazení postu ministra zahraničí.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Poche

Miroslav Poche | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Šéf ČSSD Jan Hamáček sobotnímu vydání deníku Právo řekl, že „prvořadým úkolem je obhájit a vrátit důvěryhodnost sociální demokracii, a ne plnit přední strany novin sporem o ministra zahraničí“.

Pak ještě dodal: „Eskalace tohoto sporu během nadcházející kampaně nikomu nepomůže, maximálně jen politickým konkurentům ČSSD.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si komentář

Předseda Hamáček se ale mýlí. Kdyby střídání v Černínském paláci proběhlo rychle, problém by zmizel úplně. Takto se bude omílat, kdykoli se na něj novináři zeptají premiéra Andreje Babiše (ANO), prezidenta Miloše Zemana, europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD) i samotného Hamáčka. Nemluvě o tom, že plnohodnotný ministr je předmětem sporu uvnitř oranžového týmu.

Původní adept Miroslav Poche v resortu úřaduje v roli politického tajemníka. Sebevědomě tvrdí, že má podporu Hamáčka i celé ČSSD. První místopředseda strany Jiří Zimola a jeho spojenci hovoří odlišně a zmiňují jiná, z jejich pohledu méně konfliktní jména, z nichž by šlo vybírat.

Další sociálnědemokratický místopředseda Martin Netolický zase odmítá ustoupit Miloši Zemanovi, když v souladu s Ústavou říká, že hlava státu nemá co kádrovat ministry a že „žijeme v parlamentní demokracii a změnou volby se rozhodně nezměnila v prezidentský systém.“ Jan Hamáček nic z toho nechce komentovat a opakuje, že „úkolem politiků je dohodnout se“ a „nezatěžovat veřejnost“.

Vyřídilku konkurující Babišovi?

Existuje ale ochota dohodnout se zrovna na Pochem? Pro prezidenta Zemana to prý není téma, protože řádného ministra zahraničí má Česká republika v Hamáčkovi. Názor na Pocheho, zakládající se na adeptově vztahu k migraci a šuškandě ze zákulisí pražské politiky, zjevně nezměnil.

Andrej Babiš je zase přesvědčen, že se Poche ministrem nestane. Jeho působení v resortu pokládá za „negativní“ a nemá pocit, že by se Poche ztotožňoval se zahraniční politikou premiéra. Navrch přidal zmínku o složité situaci v ČSSD, což vysvětlil vlivem stoupenců expředsedy Bohuslava Sobotky v partajním předsednictvu. Asi není náhoda, že na totéž si nedávno v rozhovoru pro časopis Týden postěžoval Jiří Zimola.

Zdá se, že Hamáček s Pochem jsou obklíčeni. Kromě toho už nejde jenom o personální spor. Babiš se skutečně pasoval na stěžejního reprezentanta Česka v Evropě. Hodně cestuje a hodně mluví, především o migraci. Nepřišel sice s žádným konkrétním nápadem, co s ní, ale vyzývá evropské lídry k aktivitě a jednání. Zjevně soudí, že to na domácí publikum zabírá.

Poche reaguje na Babišovu kritiku. Zveřejnil nahrávku svého projevu z porady diplomatů

Číst článek

Zatímco Babiš vyhlásil migraci nulovou toleranci, Poche několikrát naznačil, že bychom neměli nechávat spojence ve štychu. Má také mnohem přesnější představy o pomoci africkým zemím, z nichž se uprchlická vlna line. Ty vyžadují jak peníze, tak jemnou práci diplomatickými pinzetami. Babiš by sice za naše bezpečí také zaplatil, ale jeho pracovními nástroji jsou spíš kladivo a megafon.

Za ministra by si premiér nejspíš přál nenápadného úředníka realizujícího jeho pokyny. Potíž je ale v tom, že resort při skládání vlády připadl sociálním demokratům. Je na nich, po jakém člověku nakonec sáhnou. Snad si uvědomí, že je v jejich zájmu, aby to byla osoba erudovaná s politickou váhou a vyřídilkou konkurující Babišovi. Protože na pozadí sporu o Pocheho se nám zde rýsuje také možný koaliční konflikt nad výkonem a obsahem české zahraniční politiky.

Lukáš Jelínek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme