Největší úspěch ministra kultury
Kdyby premiér Bohuslav Sobotka na podzim loňského roku vyšel vstříc požadavku prezidenta republiky Miloše Zemana, hodnotil by nyní práci ministra kultury s někým jiným než s Danielem Hermanem.
Toho hlava státu po ministrově setkání s dalajlamou označila za člověka, který poškozuje zájmy této země, a volala po Hermanově odvolání. K Zemanovu návrhu přispěla rovněž kontroverze týkající se příslibu udělení vyznamenání Hermanovu strýcovi Jiřímu Bradymu a jeho opomenutí v seznamu těch, které Miloš Zeman oceňoval na Hradě 28. října.
V té době se Daniel Herman zapsal do širšího povědomí veřejnosti. V její části jeho spor s Milošem Zemanem vyvolal sympatie. Kdyby se tehdy konaly sněmovní volby, mohl Daniel Herman přispět lidovcům k zajímavému výsledku v hlavním městě. V něm se po rozpadu koalice se Starosty a nezávislými nakonec velmi pravděpodobně stane volebním lídrem KDU-ČSL.
Vláda chce vyřešit koupi vepřína v Letech ještě před volbami, shodli se Herman se Sobotkou
Číst článek
Sázka na jeho osobu se zdá logická. Jako ministr by měl patřit ke známým tvářím. Od jeho setkání s dalajlámou a od peripetií kolem Jiřího Bradyho už přece jenom uplynulo několik měsíců.
Pozornost veřejnosti směrem k Danielu Hermanovi opadla a nezdá se, že by ji jako ministr kultury uměl nějakým jiným způsobem oživit. Dokazují to i průzkumy veřejného mínění, ve kterých mu v pomyslném žebříčku popularity patří spíše spodní příčky mezi ministry Sobotkovy vlády.
Růst platů a přátelství s Babišem
O tom, že zatím nijak výrazně nevybočil z řady, alespoň co se vedení resortu týká, svědčí i premiérovo hodnocení. Působení Daniela Hermana v čele ministerstva kultury nepovažuje Bohuslav Sobotka ani za mimořádný úspěch, ani za výrazný propadák.
Odpovídá tomu pochvala za čerpání evropských fondů, a naopak upozornění na to, že Herman neprosadil památkový zákon nebo zákon o veřejnoprávní instituci v kultuře. Nejsou to témata, která by ve veřejnosti vyvolávala emoce a která by mohla ovlivňovat Hermanův úspěch nejenom ve vládní funkci, ale především v blížících se sněmovních volbách.
Při pohledu na práci ministra kultury lze například jen obtížně objektivně zhodnotit, jak výraznou měrou přispěl k růstu platů v tomto resortu. Nakolik je to výsledek ministrovy iniciativy a nakolik důsledek ekonomického růstu a tím i většího přílivu peněz do státní pokladny.
I když v souvislosti s vynakládáním peněz ze státního rozpočtu lze tvrdit, že transfery do tohoto resortu usnadňoval přátelský vztah Daniela Hermana s dnes už bývalým ministrem financí Andrejem Babišem.
Také on patrně přispěl k tomu, že by Daniel Herman mohl ve své funkci přece jenom vyřešit jeden problém, který zajímá veřejnost. Je jím odkup vepřína v Letech, který narušuje pietní místo koncentračního tábora. Vzhledem k tomu, že byl spojován s Romy a každá diskuse kolem něj vyvolává kontroverze, je otázkou, zda případné dotažení odkupu vepřína přinese Hermanovi spíše kladné nebo záporné body.
Pro očekávaného volebního lídra KDU-ČSL v Praze totiž není podstatné, zda ho pochválí premiér Sobotka, ale jak na Hermanovy kroky ve vedení resortu kultury reaguje veřejnost, chcete-li voliči.
Jan Fingerland: Co čeká Sýrii? Nevídaný experiment
Jan Fingerland
Zákaz bezdomovectví v Čechách? Populismus jak vyšitý
Jiří Leschtina
Jak asi Alena Schillerová vnímá svoje voliče, když se kvůli nim převléká za hranolky?
Martin Fendrych
Seriálová óda na KGB se ruským divákům líbí
Alexandr Mitrofanov