Peníze vládnou světu. Trump chce vládnout penězům
Že „peníze vládnou světu“ je věta, existující snad ve všech jazycích. A protože to ve všech jazycích zní cynicky, tak se svět obvykle tváří, jako by se za to vlastně styděl. U nás předváděli tohle divadlo tento týden poslanci, když se v parlamentu tvářili, jako by si schvalovali zvýšení svých platů o téměř sedm procent jen s největším sebezapřením.
Východisko je přitom nasnadě: Nešťastným poslancům – i jejich zapáleným kritikům z opozice – by stačilo se zavázat, že oněch údajně tolik nechtěných sedm procent, o kterých se jim všem zvýší platy, budou transparentně odvádět každý měsíc do státního fondu na obranu České republiky. Ten sice ještě neexistuje, ale vláda a parlament by ho zřídit měly. A to rychle.
Putinův mír
Je to totiž prosté: Donald Trump slíbil americkým voličům, že ukončí válku na Ukrajině, a evidentně je mu srdečně jedno, jakým mírem toho dosáhne. Zda tím spravedlivým, anebo Putinovým.
Hlavní pro něj je, že Amerika přestane sypat peníze do války kdesi za oceánem, a ještě na tom případně těžbou ukrajinských nerostů vydělá.
A jestli se Evropa Putina bojí a chce ve vlastním zájmu pomáhat Ukrajině dál, je to čistě jen její věc.
Dodejme, že Evropa se Putina obává plným právem: Kreml se svými ambicemi rozšířit svůj vliv od Vladivostoku po Lisabon ani v nejmenším netají.
Evropany považuje za rozmazlenou pakáž, se kterou si snadno poradí. Zatím ho ještě brzdí kromě statečně bojujících Ukrajinců Severoatlantická aliance, respektive USA.
A je hodně smutné, že teprve Trumpův nejasný postoj k závazkům Ameriky vůči NATO donutil evropské křídlo Aliance, aby se začala – tentokrát už snad doopravdy vážně – starat o svou obranu.
Což v reálu pro Evropu znamená investice do zbrojení nikoli v řádu zlomků procent, ale mnoha stovek miliard.
Joch: Trump není způsobilý ani na to být lídrem země třetího světa. Ale Američané v něj mají důvěru
Číst článek
Obavy, že je nebude možné utratit kvůli nedostatku zbrojního materiálu na trhu, jsou liché: Za peníze ho americké zbrojovky nepochybně rády poskytnou. A pragmatický obchodník Donald Trump jim v tom určitě bránit nebude.
Je to na nás...
Bránit by v tom státům evropského křídla NATO ale mohli při volbách jejich vlastní občané. Tedy my všichni. Na nás bude záležet, zda bude naše obrana věrohodná natolik, aby odstrašila agresory v Kremlu na útok i jen pomyslet.
Budeme to my, voliči, kdo rozhodne, jestli jsme ochotni neposlouchat krysaře a pro demokracii a svobodu se třeba i uskrovnit. Anebo jsme opravdu jen ta „rozmazlená pakáž“.
Autorka je dlouholetá komentátorka Rádia Svobodná Evropa a Českého rozhlasu
Strach z inflace se šíří. Jak ho překonat?
Petr Holub
Trumpova obchodní válka tlačí Unii k uzavírání dohod se zbytkem světa
Karel Barták
Nekup to, když je to tak levné
Julie Hrstková
Minimální důstojná mzda dává zpětnou vazbu nízké příjmové realitě v Česku
Apolena Rychlíková