Konec Pirátů v Čechách, nebo jen ve vládě?

Podraz, nebo logický krok? Takto diametrálně rozdílně jde pohlížet na rozhodnutí premiéra Petra Fialy (ODS) odvolat ministra Ivana Bartoše. Má na to právo, které by měli Piráti respektovat. Předseda vlády nese za její chod největší odpovědnost, a proto může zásadním způsobem zasahovat do jejího složení.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakub Michálek, Ivan Bartoš, Olga Richterová a Klára Kocmanová na tiskové konferenci Pirátů po odvolání Ivana Bartoše z vlády premiérem Fialou

Piráti popustili uzdu emocím a začali tvrdě kritizovat Fialovu vládu. Tím se pomalu přehrávají do opoziční role | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Například v momentu, kdy není spokojený s průběhem digitalizace stavebního řízení. V případě koaličního kabinetu by ale měl ke změnám sáhnout až po projednání s příslušným koaličním partnerem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Hartman: Konec Pirátů v Čechách, nebo jen ve vládě?

Petr Fiala se s Ivanem Bartošem osobně sešel, proto měl příležitost danou změnu s ním konzultovat. Z Bartošových výroků pronesených bezprostředně po jejich schůzce ale vyplývá, že o změně na postu ministra pro místní rozvoj vůbec nehovořili.

Z logického kroku se stal de facto podraz, byť v souladu s ústavními pravomocemi premiéra. Ten sice mohl teoreticky svůj pohled na fungování Ivana Bartoše v kabinetu skutečně během pár hodin přehodnotit. Nic mu však nebránilo v tom, aby to s dotčeným ministrem znovu osobně probral.

To se nestalo. Končící ministr byl de facto postaven před hotovou věc prostřednictvím krátkého telefonního hovoru.

Vyhazov z vlády?

Piráti si Fialův postup vyložili tak, že je ODS vyhodila z vlády. Premiér nepatří k lidem, kteří se rozhodují ukvapeně a nepřemýšlí o důsledcích svých kroků. Musel tedy počítat s tím, jak budou Piráti reagovat. Takže to skutečně působí tak, že se jich chtěl zbavit. Nejlépe tím způsobem, že sami odejdou.

Při oznamování konce Ivana Bartoše totiž hovořil o pokračování koalice a pochválil práci zbývajících dvou pirátských ministrů. Formálně je z vlády neodvolal. Naopak Piráty vyzval, ať dodají jméno člověka, který by měl vést ministerstvo pro místní rozvoj.

Od ranní schůzky až po večerní tiskovky: jak probíhalo odvolání pirátského ministra Bartoše?

Číst článek

Což nic nemění na tom, že úplně nerespektoval koaliční smlouvu. Mohl si to dovolit. Zbývající vládní partneři jeho krok podpořili. Týká se to také Starostů a nezávislých, kteří se za Piráty nepostavili a nechtějí je na cestě z kabinetu následovat.

Nenaplnili tím heslo: „Společně do vlády, společně z vlády.“ Byť to někteří Piráti po nich poměrně naivně požadovali. Tím si Fialův kabinet i nadále udrží v Poslanecké sněmovně většinu a může bez problémů fungovat i bez Pirátů.

Ti přitom na tiskové konferenci jednoznačně neřekli, kdy a jakým způsobem z vlády odejdou. Naopak popustili uzdu emocím a začali tvrdě kritizovat Fialovu vládu. Tím se pomalu přehrávají do opoziční role.

Vzhledem ke čtyřem poslaneckým mandátům to nebude v konfrontaci s hnutím ANO a s SPD part příliš výrazný.

Ve sněmovních volbách v příštím roce si Piráti ověří, nakolik jim tato pozice prospěla a jestli jim neuškodila víc než pobyt v nepopulární Fialově vládě.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Petr Hartman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme