Překvapení se nekoná. Hnutí Pro život skutečně chce omezovat autonomii žen

Ještě pár let zpátky se zdálo, že se českému fundamentalistickému a ultrakonzervativnímu spolku hnutí Pro život podařilo oklamat veřejnost i některé zástupce z řad odborníků a odbornic. Přesně po vzoru podobných zahraničních hnutí se i hnutí Pro život místo kontroverzního vystupování snažilo působit jako bohulibý spolek pomáhající ženám v nouzi.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod Hnutí pro život vyrazil po 14.00 z Hradčanského náměstí

Ještě pár let zpátky se zdálo, že se českému fundamentalistickému a ultrakonzervativnímu spolku hnutí Pro život podařilo oklamat veřejnost i některé zástupce z řad odborníků a odbornic (ilustrační foto) | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: Profimedia

Do kampaně na jejich podporu se zapojovaly známé osobnosti i politici a političky. Ti všichni uvěřili líbivým slovům o podpoře žen, které nečekaně otěhotní, jež se skrývala za kampaní Nesoudíme, pomáháme. Jenže pak přišel nečekaný zlom.

Přehrát

00:00 / 00:00

Apolena Rychlíková: Překvapení se nekoná. Hnutí Pro život skutečně chce omezovat autonomii žen a fantazíruje o zpřísnění potratů

Pravá podstata hnutí i jeho cíle se vyjevily ve chvíli, kdy začal záchranář Vít Samek organizovat pomoc znásilněným ženám na Ukrajině. Samek veřejně mluvil o tom, že jedním z nejvíce zneužívaných válečných zločinů je právě znásilnění a že pilulek „po“ je na Ukrajině akutní nedostatek.

Vznikla tak sbírka, na kterou měla mluvčí hnutí Pro život akutní potřebu reagovat. Namísto solidarity se znásilněnými ženami a vyjádření podpory přišla paternalistická rada: Žádné pilulky „po“ nejsou potřeba. Na Ukrajinu posílejme houkadla a pepřové spreje, tak se znásilnění podaří předejít.

Roky budovaná a úspěšná snaha hnutí Pro život splynout s mainstreamem se důsledkem slov Rybové úplně rozplynula. Široká veřejnost najednou mohla vidět to, na co odborníci na tento typ hnutí upozorňovali už dlouhá léta: že reálným cílem hnutí Pro život není pomoc.

Ale že se skutečně snaží postupnými a silně demagogickými krůčky tlačit na českou debatu o potratové legislativě – přesně tak, jak to zvládli udělat jejich názoroví kolegové z Polska nebo Chorvatska, přesně v souladu s postupy mezinárodního antigender hnutí.

Demonstranti zablokovali v Praze Pochod pro život. ‚Moje tělo, moje volba,‘ skandovali

Číst článek

Účel světí prostředky

Tato skutečnost se teď potvrdila. Skupina investigativních novinářů a novinářek z několika zemí včetně Chorvatska, Nizozemska, Polska, Švédska a Velké Británie totiž analyzovala uniklé e-maily zastřešující ideologické organizace fundamentalistů: Agendy for Europe.

Ta je známá svými extremistickými názory na homosexualitu i potraty a svého času patřila k utajovaným organizacím, kde se scházeli ultrakonzervativní lobbisté a politici, jejichž cílem bylo „obnovit světový řád“. V e-mailech se dá natrefit i na jméno předsedy hnutí Pro život Radima Ucháče.

Z e-mailů je patrné, že Ucháč si zacházení s ženami ve složité situaci představuje úplně jinak, než se hnutí Pro život snaží deklarovat. Doslova píše o vytváření seznamu „špatných žen“, které podstoupily interrupci.

Cílem takového seznamu je dle samotného Ucháče jednak odlišení oněch špatných žen od ostatních a pak také vytvoření argumentačního podhoubí pro plný zákaz potratů.

‚Dítě je vždy nadějí.‘ Prahou prošel pochod Hnutí Pro život, na několika místech se střetl s odpůrci

Číst článek

Uniklá korespondence tak nejen odkrývá základní úmysly lidí jako Radim Ucháč, kteří ve svých hlavách fantazírují o omezování svobody žen i dalších, jemu nevyhovujících skupin. Ukazuje, co vše jsou křesťanští fundamentalisté schopni udělat, kdyby se jim poskytl adekvátní prostor. A také že se neštítí na veřejnosti o sobě lhát.

Kromě toho, že je takové chování společensky nebezpečné, je také docela nekřesťanské. Ale není to poprvé, kdy hnutí Pro život ukazuje, že účel světí prostředky – klidně i ty nejextrémističtější.

Dočkáme se na konto uniklých e-mailů adekvátního odsudku ze strany politiků, veřejných institucí nebo zástupců církve, kteří s organizací spolupracovali či spolupracují?

Autorka je novinářka a filmová režisérka

Apolena Rychlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme