Sázka na lídra je hop, nebo trop
Je nepsaným politickým pravidlem, že když se vládě nedaří, sáhne premiér k výměnám v týmu. S úsměvem cynika tak s oblibou činil Miloš Zeman, pro kterého byli ministři spotřebním materiálem, a necítil k nim žádnou loajalitu. Jednodušší to měl i proto, že vedl jednobarevný kabinet a záda mu kryla opoziční smlouva.
Andrej Babiš (ANO) se od bývalého prezidenta mnohému naučil. Svoji sestavu obměňoval razantně a bez skrupulí. Lépe řečeno, jakmile vytušil, že veřejné mínění dává palec dolů, padali jako shnilé hrušky.
Adam Vojtěch, Jan Blatný, Roman Prymula, Petr Arenberger, pokud bychom mluvili jen o zdravotnictví.
Petr Fiala (ODS) je nastavený jinak. Odvolání ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) mu dělalo tak velké potíže, že umělecký dojem byl za pět. Věděl, že kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení, nevoli občanů i straníků to udělat musí, potěšení z toho však neměl.
Po prohraných krajských volbách a očekávaném odchodu Jozefa Síkely (STAN) do Bruselu měl přitom ideální příležitost vládu občerstvit. Mohl po dohodě s předsedy partnerských stran promíchat resorty, představit nové osobnosti, jenže místo toho stav zakonzervoval.
Tehdy se dokonce ozývaly hlasy, že ODS měla Petra Fialu vyslat do Evropské komise, zvolit si jiného lídra a dosadit ho za premiéra.
Dopadlo to přesně naopak. Stranické i koaliční preference sice klesají, ale trojblok Spolu v čele s ODS vsadil všechny karty na Fialu. On bude jedinou tváří na billboardech, symbolem. Ale čeho? Vládnutí, během něhož se inflace vyšplhala k 17 procentům, ceny energií prudce rostly a reálné mzdy klesaly?
Cílem Spolu bude tyto minusy vyzmizíkovat a do popředí vystrčit jedinou věc, kterou se může právem chlubit. Tou je pomoc Ukrajině, snaha o zvýšení obranyschopnosti země a armádních výdajů. S touto agendou zahájili v úterý předsedové ODS, KDU-ČSL a TOP 09 kampaň.
ODS plná neklidu
Pevně v sedle ovšem sedí jen vrchní lidovec Marek Výborný. Jakkoli je přesvědčeným příznivcem koncepce Spolu, dobře ví, že síla jeho strany je v kroužkování. Klidně se může stát, že disciplinovaní křesťanskodemokratičtí voliči katapultují svoje kandidáty směrem nahoru.
TOP 09 je ve stadiu klinické smrti a jde do voleb s předsedkyní, která ohlásila odchod. To svědčí o personální vyprázdněnosti nejmenší vládní strany.
PRŮZKUM: ANO si pohoršilo, přesto dál výrazně vede před Spolu. Ve Sněmovně Stačilo! i Motoristé sobě
Číst článek
A také to vyvolává nespokojenost těch členů ODS, kteří preferují samostatnou cestu k srdci voličstva. Patří k nim především jihočeský hejtman Martin Kuba a senátor Martin Červíček.
Vadí jim, že kvůli dohodě o společné kandidatuře figurují na pozicích jedniček dva členové TOP 09, nebo fakt, že jihočeští občanští demokraté neobsadili první tři místa, byť v krajských volbách byli suverénně nejúspěšnější stranickou organizací.
Partaj opustili její zakládající členové Jan Zahradil a Martin Cibulka. Je pro ně příliš liberální, středová, ekonomicky neefektivní.
To vše naznačuje, že po eventuální prohře, kterou předpovídají všechny průzkumy volebních preferencí, ODS čeká zásadní personální i programová proměna.
Autorka je redaktorka a komentátorka Deníku
Trumpova obchodní válka tlačí Unii k uzavírání dohod se zbytkem světa
Karel Barták
Nekup to, když je to tak levné
Julie Hrstková
Minimální důstojná mzda dává zpětnou vazbu nízké příjmové realitě v Česku
Apolena Rychlíková
Ve vzdělávání vláda něco jiného říká a jiné kroky dělá
Petr Šabata