Skotsko si zvolilo separatistu, který ho udrží ve Spojeném království
Po týdnech napětí je jasno. V pondělí si Skotská národní strana zvolila svého předsedu a o den později ho skotský parlament v Edinburghu učinil premiérem – „prvním ministrem“ – autonomního Skotska. Je to současně krok ke skotské samotnosti?
Skotsko a Skotská národní strana byly uvrženy do nejistoty teprve nedávno, když dlouholetá premiérka i předsedkyně SNP Nicola Sturgeonová ohlásila svůj odchod. Byla to ona, kdo udělal z myšlenky odtržení téma a vůbec myslitelnou možnost, kterou mohl teoreticky posílit i brexit, s nímž naprostá většina Skotů nesouhlasila.
Jan Fingerland: Skotsko si zvolilo separatistu, který ho udrží ve Spojeném království
Sturgeonové se ovšem také vyčítalo, že obyčejné problémy Skotska, jako je zdravotnictví nebo bezpečnost, příliš nezlepšila, a někteří ji kritizovali za panovačný způsob politického vedení. Nedávno také odstoupil z pozice výkonného tajemníka její manžel poté, co se ukázalo, že SNP má nepořádek v dokumentech a například silně nadhodnocovala počet členů.
Skotská národní strana tedy sice vládne v koalici se zelenými, ale jinak není v nejlepší kondici. Kampaň, během které se peloton zúžil na tři kandidáty, dvě ženy a jednoho muže, stranu dále pochroumal. Uchazeči o vedení se veřejně napadali a mimo jiné se ukázalo, že je sice spojuje skotský nacionalismus, ale jinak je SNP velmi nestejnorodou stranou.
Vidět to bylo na střetu mezi dvěma nejúspěšnějšími kandidáty, vítězným Humzou Yousafem a Kate Forbesovou – v obou případech třicátníky, reprezentujícími nejnovější generaci skotských politiků, která do aktivního života vstoupila až po revoluci, tedy vzniku skotské autonomie a vlastního parlamentu v roce 1999.
Glasgowský rodák Yousaf pochází z pákistánské rodiny a označuje se za věřícího muslima. Současně se ale překvapivě prezentuje jako příslušník progresivistického křídla SNP a okázale se hlásí ke kauzám, jako je sňatek osob stejného pohlaví, což jsou otázky, které obecně v britské politice v posledních letech rezonují a v silně liberálním Skotsku ještě více.
Skotský premiér s muslimskými kořeny. Humza Yousaf je symbolem nového progresivního Skotska
Číst článek
Jeho mladší kolegyně a soupeřka Forbesová se hlásí k malé kalvinistické církvi a nezastírá, že má na řadu otázek konzervativní názory. Přesto dostala ve vnitrostranickém hlasování 48 procent hlasů proti Yousafovým 52, šlo tedy o velmi těsný výsledek.
Zahození šance?
Vnitrostranickou důvěru poškodila skutečnost, že Yousafa, který se prezentoval jako kandidát kontinuity po Sturgeonové, otevřeně protežovala stranická hierarchie, a dokonce kvůli tomu zkrátila kampaň.
Rozpaky také budí Yousafova alibistická vyjádření ohledně dalšího postupu ve věci separatismu a riziko, že nastávající skotský premiér je spíš propagandista a aktivista převlečený za politika, jehož bublina brzy praskne.
Navzdory relativnímu mládí už stačil zastávat vysoké posty v oblasti dopravy, poté justice a nakonec zdravotnictví – a ve všech případech panovaly nad jeho výkonem rozpaky. Není jasné, proč by měl být najednou úspěšným prvním ministrem.
Také se od něj čekalo, že začne okamžitě hojit vnitrostranické rozepře, a sama Forbesová mu to usnadnila gratulací k vítězství. On místo toho nabídl své soupeřce, dosud dlouholeté ministryni financí, podřadné místo v oblasti správy venkova, jež Forbesová pravděpodobně odmítne a odejde z vlády.
A přece jsou lidé, pro které je to dobrá zpráva. Zaprvé labouristé, kteří kvůli vzestupu SNP přišli o svou prominentní pozici ve Skotsku a teď se možná začnou vracet zpátky. A zadruhé všichni ti, kdo nesouhlasí s odtržením Skotska od Spojeného království – pod Humzou Yousafem totiž pravděpodobně nic takového nehrozí.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Piráti bez Hřiba v pozici lídra nemají šanci
Kateřina Perknerová
Blíží se zima. Pojďme si promluvit o ruském plynu a ropě
Libor Dvořák
Klima a přírodní katastrofy v zajetí ideologie
Tereza Zavadilová
Výročí ujgurské státnosti připomíná i probíhající nucenou asimilaci
Ondřej Klimeš