Umělecká scéna Nová Spirála voní novotou. První show po otevření se stal muzikál Vzkříšení
Scéna Nová Spirála v Praze voní novotou, je totiž po rekonstrukci. Návštěvníkům se otevřela po 22 letech chátrání. „Brodili jsme se tady v bahně,“ popsal nedávno na Radiožurnálu ředitel Nové Spirály Jan Makalouš. I tak ale po přestavbě na diváky, kteří zažili Spirálu před povodněmi v roce 2002, dýchne nostalgie.
Jestli je nějaké představení s tímto prostorem spojené, tak je to muzikál Jesus Christ Superstar. Na písně z muzikálu sází i Vzkříšení, první hudební show po otevření.
Hodiny počítají poslední minuty do začátku představení. Hodiny, které vidí opravdu každý divák, jsou totiž promítány díky videomappingu na jeviště Nové Spirály.
Ceny Thálie za činohru míří do pražského Divadla Na zábradlí. Získali je Kateřina Císařová a Miloslav König
Číst článek
Na otočné pódium přichází dirigent Kryštof Marek, který s 18členným orchestrem Vzkříšení doprovází. Hudebníci se nikam neschovají, jsou na pódiu po celou dobu představení.
Vzkříšení otevírají hity ze zmíněného devadesátkového muzikálu, ale i novinky jako například skladba z hudebního filmu The Greatest Showman. Od muzikálů se ale představení dostává i k songům od Spice Girls, AC/DC nebo Imagine Dragons. Bohužel to mnohdy působí jako playlist, který vám automaticky sestaví vaše oblíbená hudební streamovací služba.
Songy spolu během show nijak nesouvisí, nenavazují na sebe, střídají se jeden za druhým. Jedinou společnou linkou je Ježíš, vypravěč, který se snaží „z bahna“ opět dostat na výsluní. Toho hrají Robert Urban, případně Peter Strenáčik.
Vzkříšení opravdu využívá veškerého prostoru, jaký spirálovitá scéna nabízí. Hned v úvodu, vy co budete sedět na balkónech, možná zažijete menší šok, když se herec, zpěvák či sboristka objeví přímo vedle vás. Právě tím je Spirála jedinečná. Ovšem natrénovat takové představení, které by se do tohoto prostoru hodilo, bude další velkou zkouškou pro jakéhokoliv tvůrce.
Vzkříšení ukáže, co Spirála umí
Autoři představení, ale například i koncertů, mohou využívat již zmíněný videomapping, otočené i zvedací jeviště i lešení pro akrobaty. Není ale vůbec jednoduché tohle všechno skloubit. Skloubit tak, aby divák vůbec všechno dokázal pojmout. Vzkříšení to dokázalo.
Na čem ale pokulhává, je ozvučení. Občas slyšíte víc orchestr než zpěváka, občas slyšíte zpěváka a naopak neslyšíte orchestr, jako to bylo například u písně Nothing Compares 2 U zpěvačky Sinéad O'Connor.
Půl roku bez premiéry, zrušené předplatné. V Kladně začala 110. divadelní sezona s novým vedením
Číst článek
A ani takzvané „high note“ se během premiéry některým interpretkám moc nezdařily. V tomhle případě je raději z diváckého pohledu lepší ubrat a na nový prostor si postupně zvykat, než ze sebe zkoušet hned v prvním představení Nové Spirály vydat vše.
Spirála má tvar plechovky. Což je pro divadlo i koncerty velmi netradiční. Takže s každým představením, s každým koncertem, musí zvukař celou „plechovku“ nazvučit od začátku.
Vzkříšení vám ukáže všechno, co Spirála dokáže. A doslova z toho budete překvapeni, protože jiný takový podobný prostor neexistuje. 24 herců, tanečníků a akrobatů vám během necelých dvou hodin prostor představí doslova od sklepa až po půdu.
První show v Nové Spirále tak nabízí pohled do její budoucnosti. Už v listopadu se v ní začne odehrávat legendární romance Madisonské mosty s Vandou Hybnerovou a Janem Révaiem. Bude to tak první činoherní představení tohoto příběhu.