Začíná 80. ročník filmového festivalu v Benátkách. Své snímky tam uvedou Woody Allen či Roman Polanski
Italské Benátky se dostaly na světovou mapu díky obchodu a výrobě lodí. Dnes jsou vyhledávané nejen mezi turisty ale také filmaři, kteří do přímořského města míří každoročně na prestižní filmovou přehlídku. Ta je nejstarší na světě a letos ji v italském městě pořádají už po osmdesáté. Mezi hvězdami, které do Benátek zamíří, představí své filmy také režiséři Woody Allen, Roman Polanski nebo Agnieszka Holland.
Na černobílých záběrech z prvních ročníků můžete vidět filmaře, kteří se opalují na pláži, nebo návštěvníky chladící se v moři. První nesoutěžní program festivalu přilákal více než 25 tisíc návštěvníků. Mezi nimi byla také třeba hollywoodská hvězda Greta Garbo.
Prvním snímkem, který v Benátkách festivalovým divákům promítali, byl Dr. Jekyl a Mr. Hyde. Hororové drama vypráví o londýnském lékaři, který chce od sebe oddělit dobré a zlé lidské vlastnosti.
První ročník festivalu podpořili také italští fašisté, které vedl diktátor Benito Mussolini. Ten chtěl přehlídku využít hlavně k šíření italských snímků, které propagovaly nacismus. A i kvůli tomu získaly tyto snímky právě od italské poroty řadu cen.
Snímek polské režisérky
Stejně jako byly Benátky dříve obchodním centrem mezi Východem a Západem, jsou teď bránou pro filmaře z celého světa. Přehlídka uvedla takzvanému západnímu publiku také první japonský film Rašómon režiséra Akiry Kurosavy. Díky tomu získalo povídkové drama velký mezinárodní ohlas.
Hlavní cenu festivalu v Benátkách získal film L'Événement, francouzský snímek o potratu
Číst článek
Dnes už má datum benátského filmového festivalu poznamenaný v kalendáři každý velký producent, herec nebo herečka. Červeným kobercem jsou hlavně úzké kanály, kterými připlouvají filmové hvězdy z celého světa.
Letos se do hlavní soutěže dostal nový film Agnieszky Holland. Její snímek Hranice vznikl v české koprodukci. Režisérka v něm vypráví příběh podle skutečných událostí z polsko-běloruské hranice. A to ze tří pohledů – uprchlíků, polských aktivistů a pohraničníků.
Festival v Benátkách uvede v premiéře také snímek Photophobia režiséra Ivana Ostrochovského a Pavola Pekarčíka. Tvůrci v něm vypráví o začátku válečného konfliktu na Ukrajině. Příběh, který se odehrává v podzemních prostorách stanice metra v Charkově, vybrali porotci do sekce Zvláštní uvedení.