Koncerty zahraničních hvězd v Česku lákají ‚vstupenkové šmejdy‘. Bylo nás víc, smutní podvedená fanynka
Jeden koncert za druhým. V Česku pokračují hudební vystoupení velkých zahraničních hvězd - a obzvlášť hodně jich přijede na podzim. Do Prahy zavítají například The Cure, Kodaline nebo zpěvačka Zaz. Právě toho teď ale mnohem více využívají podvodní prodejci vstupenek.
Před zaplněnou O2 arénou v Praze zpíval před pár dny charismatický osmadvacetiletý Brit Harry Styles. Ne každý se ale ke svému idolu dostal tak blízko.
Twenty One Pilots, The Killers a více než 350 bodů programu. Začíná festival Colours of Ostrava
Číst článek
A teď nemáme na mysli historický milník, kdy se poprvé prodávaly vstupenky pouze k poslechu - tedy na místa za pódiem. Některé fanynky a fanoušci slyšeli jenom dunění před libeňskou halou. Koupili si totiž falešné vstupenky.
„Kamarádka hledala lístky přes facebookovou skupinu. Ozval se jí jeden pán, který jí nabídnul velmi dobré lístky. Osobně jí vstupenky předal na schůzce v Brně. Když jsme ale lístky chtěly uplatnit v O2 aréně, tak turniket napsal, že jsou neplatné,“ stěžovala si reportérovi Radiožurnálu jedna z fanynek.
Muži, který prodával neplatné vstupenky, naletěla i Michaela se svou kamarádkou. Na koncert dorazily ze Slovenska. Za dva lístky Jakubovi S. zaplatily dohromady pět tisíc korun. Jak později zjistily, nebyly jediné, které si od něj lístky koupily.
Podvodníci nereagují
„U pokladny před arénou stálo více děvčat, která si koupila lístky u toho stejného člověka. Okamžitě jsme mu začaly psát, ovšem reagoval minimálně a dělal, že o ničem neví,“ doplňuje podvedená Michaela.
OBRAZEM: Nick Cave zahrál na Metronome festivalu. Pod širým nebem ho přivítalo několik tisíc fanoušků
Číst článek
Radiožurnál Jakuba S. kontaktoval. Na dotazy však nereagoval. Policie takových oznámení na podezření z podvodu dostává každý měsíc několik.
„Policie České republiky eviduje každý měsíc prodeje falešných lístků na různé kulturní aktivity. Samozřejmě je více těchto oznámení během sezony. Pokud kdokoliv zjistí, že byl podveden při nákupu lístků, je nejlepší cestou učinit oznámení na nejbližší policejní služebně. Důležité je také učinit elektronickou zálohu komunikace,“ doporučuje Jakub Vinčálek z tiskového oddělení Policie ČR.
Poznat falešnou vstupenku je těžké
Falešní prodejci nabízejí vstupenky především na sociálních sítích. A těží hlavně z koncertů, které jsou beznadějně vyprodané. Fanoušci tak začnou shánět lístky jiným způsobem a poznat falešnou vstupenku je obtížné.
„Většinou se na to přijde, když jste u vstupu a přikládáte ji ke čtecímu zařízení,“ popisuje Ondřej Pojzl z agentury LiveNation, která v Česku pořádá některé z koncertů. Pokud se dovnitř nedostanete, znamená to dost pravděpodobně, že ji podvodník prodal několikrát.
Pódium, které pohání obnovitelné zdroje. Festival Rock for People čerpá část elektřiny ze Slunce
Číst článek
Organizátoři velkých kulturních akcí se falešným prodejům snaží předcházet. Důkazem je například čipový systém, který byl letos i na festivalu Colours of Ostrava. Návštěvníci mají na rukou speciální náramek, který se dá sundat jen přestřižením pásky. V tu chvíli se ale vstupenka stává neplatnou.
„Nevím o žádném případu prodeje falešných vstupenek na náš festival. Dopředu jsme upozorňovali fanoušky, aby si lístky kupovali pouze na oficiálních prodejních místech. Čipový systém opravdu není lehké obelhat,“ říká za festival Colours of Ostrava Jiří Sedlák.
Organizátoři velkých kulturních akcí ale varují i ty fanoušky, kteří si lístky koupili na oficiálních stránkách. V zápalu nadšení by je v žádném případě neměli fotit na sociální sítě před začátkem akce. Právě čárový kód podvodníci mohou jednoduše zneužít.